Kultura i Rozrywka

Wróć

Doktor Żywago. Tańsze bilety dla studentów

2018-09-28 10:09:04
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na akcję popularyzującą teatr muzyczny wśród studentów. Z legitymacją będą mogli oni kupić bilety na Doktora Żywago taniej o 30%.
Michał Heller/OiFP-ECS
Promocja dotyczy spektaklu granego 18 października o godz. 19.00. Bilety w tej promocji można kupić w kasie Opery przy ul. Odeskiej 1. Jedna osoba może nabyć dwa bilety.

Jak skorzystać ze zniżki? W kasie należy podać hasło Opera nie gryzie. Rabat naliczany jest od ceny biletu ulgowego w każdej strefie cenowej, trzeba jednak mieć przy sobie legitymację studencką.

Doktor Żywago to dzieło uznane za jedną z najpiękniejszych w literaturze światowej historii o miłości. Pełne emocji, ponadczasowe love story oczarowuje i porusza do głębi kolejne pokolenia fanów. Zawiłe losy tytułowego bohatera, Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard, rozgrywają się na tle historycznych przemian XX-wiecznej Rosji.

Musical, którego polską premierę przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska jest adaptacją zakazanej przez wiele lat w sowieckiej Rosji powieści Borysa Pasternaka. Maszynopis książki potajemnie wywieziony ze Związku Radzieckiego po raz pierwszy wydano we Włoszech. Zachód natychmiast docenił piękno i moc dzieła, przyznając Pasternakowi literacką Nagrodę Nobla, której przestraszony komunistyczną nagonką autor nigdy nie odebrał. Doktor Żywago nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o uczuciach, towarzyszących trudnym wyborom. W istocie spektakl to wielkie wyznanie miłości - aktualne bez względu na czasy i miejsce. A w kompozycjach Lucy Simon wybrzmiewają potężne emocje i drżenie serca - wszystko to, co najpiękniejsze w powieści wielkiego noblisty.

Jaka jest białostocka inscenizacja? Nawiązuje do czasów, w których oryginalnie osadzona jest akcja powieści. Monumentalna scenografia obrazuje dni upadku caratu i narodziny sowieckiego imperium, a atmosferę wojennej zawieruchy realistycznie kreślą zbiorowe sceny batalistyczne z oryginalną choreografią. Bogatej oprawie scenicznej musicalu towarzyszy rozbudowana warstwa muzyczna, w której słychać echa klasycznej muzyki XX-wiecznych kompozytorów rosyjskich. Bezpośrednią inspiracją dla libretta sztuki stał się poetycki załącznik powieści Doktor Żywago zawierający dwadzieścia pięć wierszy Borysa Pasternaka. Spektakl w swej koncepcji nawiązuje także do nagrodzonej pięcioma Oskarami, hollywoodzkiej adaptacji Davida Leana.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl