Aktualności

Wróć

Dobrawa i Mieszko. Dzieci zasadziły nowe drzewa

2016-04-14 14:03:34
Dwa dęby, symbolizujące Mieszka I i jego żonę Dobrawę, posadziły wspólnie z prezydentem Białegostoku dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19.
Ewa Reducha
Dobrawa i Mieszko - tak nazywają się dwa młode dęby szypułkowe, które zasadzone zostały przy Skwerze Tamary Sołoniewicz w Białymstoku przez czwarto- i piątkoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I. Mają one upamiętniać 1050. rocznicę Chrztu Polski. To również pożyteczna lekcja historii dla dzieci, które uczyły się o tym, jak ważny był chrzest dla naszego kraju i że poprzez jego przyjęcie oraz poślubienie przez Mieszka Dobrawy, czeskiej księżniczki z dynastii Przemyślidów, włączono Polskę w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej.

- Chrzest Polski odbył się bardzo, bardzo dawno temu, ale ja byłem właśnie w Waszym wieku, jak była obchodzona 1000. rocznica. Teraz minęło 50 lat. Postanówcie sobie, że przyjdziecie tu, pod te dęby, za 50 lat i zobaczycie, jak wyrosły przez ten czas. Pamiętajcie, że będziecie mogli powiedzieć innym, że to przy Waszej pomocy te dęby zostały posadzone, że to są Wasze drzewa - zwracał się do dzieci prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uczniowie, zaraz po prezydencie, zaznaczyli drzewka - czerwoną wstążką otrzymała Dobrawa, a białą - Mieszko. Od tej chwili przez wiele lat dęby będą przypominać o tym wydarzeniu.

- Jest takie powiedzenie, że człowiek przemija, a przyroda powinna zostawać, świadczyć o nas, bo stosunek człowieka do przyrody świadczy o jego humanizmie. My jesteśmy częścią przyrody, bez niej nie możemy funkcjonować. Dbajcie o te drzewa - dodał Tadeusz Truskolaski.

Specjalne wydarzenia związane z rocznicą przygotowało w Białymstoku także Muzeum Wojska i Galeria Sleńdzińskich. W muzeum przez cały kwiecień odbywają się wykłady oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży i pokaz plenerowy, a na maj zaplanowany jest cykl spotkań. Z kolei 21 kwietnia o godz. 18.00 przy ul. Waryńskiego 24a galeria organizuje spotkanie w ramach Dialogów poetyckich Waldemara Smaszcza i Jerzego Binkowskiego pt. Karola Wojtyły, Jana Pawła II poematy o Polsce.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl