Bauhaus to najważniejsza awangardowa uczelnia artystyczna XX wieku. Utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc nowe przymierze między sztuką a technologią. Pod naciskami konserwatywnych polityków Bauhaus przeniósł się z Weimaru do Dessau w 1925 roku. Tam rozwinął się i funkcjonował do 1931 roku, kiedy jego modernistyczny budynek przejęła dochodząca do władzy partia nazistowska, doprowadzając do zamknięcia szkoły w 1933 roku. Przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci Bauhausu realizowali jego ideały, pracując zarówno w Niemczech, jak i na emigracji - w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Chile.
Wystawa jest propozycją rozbicia monolitycznej wizji Bauhausu, która zakłada, że wytworzył on jednorodny styl czy receptę na estetykę modernistyczną. Zbudowana jest w dialogu zaproszonych artystów, architektów, projektantów i kuratorów z historycznymi pracami i dokumentami oraz późniejszymi reminiscencjami szkoły (po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce). Jest eksperymentem we wspólnotowym i krytycznym odczytaniu tradycji modernistycznej w kontekście współczesnych praktyk twórczych, edukacyjnych i społecznych.
Wykład, warsztaty, oprowadzanie
W środę (6.11) zaplanowano wykład Aleksandry Kędziorek Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu. W planach są również warsztaty Isy Juchniewicz dla osób 60+ Rysowanie przestrzeni pomiędzy (obowiązują zapisy).
Z kolei w sobotę (9.11) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Adama Przywary po wystawie.
Propozycje dla grup zorganizowanych
Do 18 grudnia jest też zaplanowanych sporo propozycji edukacyjnych dla grup zorganizowanych.
Będą to WY-twórcy, czyli bezpłatne samoobsługowe koszyki dla rodzin i przyjaciół z zestawami kreatywnych zadań pogłębiających odbiór wystawy Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu. W planach są też warsztaty dla szkół, przedszkoli i grup zorganizowanych połączone z oprowadzaniem po wystawie. Prowadzenie: Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska, Justyna Zieniuk (obowiązują zapisy).
Odbędzie się również oprowadzanie z audiodeskrypcją dla grup osób niewidzących i niedowidzących (dzieci, młodzież, dorośli) oraz z elementami audiodeskrypcji dla grup osób widzących (młodzież, dorośli) po wystawie. Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy.
Galeria Arsenał zaprasza również na bezpłatne warsztaty SEPPO dla licealistów i studentów towarzyszące wystawie.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzeń.
Program:
Wydarzenia towarzyszące wystawie Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu