Free Mind w ramach Przestrzeni Sztuki odbędzie się od piątku (10 listopada) do niedzieli (12 listopada) w Białostockim Ośrodku Kultury.
Co się będzie działo?
Piątek (10 listopada) będzie dniem Kina Tańca. Tego dnia w kinie Forum odbędzie się projekcja wybranych krótkich filmów tanecznych. To doskonała okazja do zapoznania się z różnymi aspektami tańca, prezentowanych przez utalentowanych twórców. Nie zabraknie również prelekcji, które pozwolą lepiej zrozumieć głębszy sens tych dzieł.
Sobota (11 listopada) będzie całkowicie należała do tancerzy, kiedy odbedzie się Free Mind Ring. Tego dnia w Famie i Białostockim Ośrodku Kultury, rozegra się niezwykła bitwa taneczna 1:1. Tancerze zmierzą się w improwizowanych występach do zadanych utworów muzycznych i tematów. Wydarzenie jest otwarte dla tancerzy w każdym wieku i stylu tańca. Improwizowane występy oceniane będą przez widownię, a zwycięzców wyłoni najgłośniejszy aplauz, mierzony specjalnym decybelomierzem. Całość będzie prowadził tancerz Radosław Rademenez Blonkowski. Po emocjonujących bitwach tanecznych odbędzie się jam taneczny prowadzony przez DJ-a Jakuba Biercia. Tego dnia w Famie odbędzie się również impreza integracyjna dla instruktorów, pedagogów i choreografów.
Niedziela (12 listopada) będzie dniem Podlaskich Integracji Tanecznych. Tego dnia zespoły zaprezentują się na scenie kina Forum w dwóch kategoriach, a ich występy zostaną ocenione przez trzyosobowe jury. Najlepsze zespoły i choreografowie otrzymają nagrody finansowe.
Ponadto, od piątku (10 listopada) do niedzieli (12 listopada) w Famie będzie można oglądać wystawę fotografii autorstwa Andrzeja Górskiego, zatytułowaną Białystok Tańczy.
Czym są Podlaskie Integracje Taneczne?
Podlaskie Integracje Taneczne to przegląd twórczości amatorskich zespołów tanecznych w Białostockim Ośrodku Kultury. Ich celem jest popularyzacja zespołowych form tańca, integracja środowiska tanecznego, konfrontacja poszukiwań repertuarowych i wykonawczych, wymiana doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą, a także wymiana doświadczeń w zakresie pracy z zespołami tanecznym.
W wydarzeniu mogą brać udział zespoły taneczne liczące od 4 do 25 osób, jednak ważne jest, aby działały w szkołach, klubach, studiach tańca, domach kultury lub innych placówkach, które posiadają pełnoletniego trenera/choreografa/opiekuna. Grupy mogą prezentować się w różnych kategoriach wiekowych, jednak muszą wystąpić w kategoriach tanecznych tańca scenicznego i street dance.
Prezentacje taneczne będą oceniane przez trzyosobowe jury w składzie: Elżbieta Szlufik-Pańtak, Maciej Sheva Mołdoch i Hanna Mocarska. To oni ocenią i przyznają zespołom oraz choreografom nagrody finansowe. Łączna pula nagród wynosi 12 tys. zł.
Więcej informacji: Przestrzenie Sztuki - Free Mind 2023