Coraz więcej cudzoziemców przyjeżdża do Polski
Jak wiadomo – nie wszyscy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju, by podjąć zatrudnienie, ma opłacane składki ZUS. Tych, którzy pracują zgodnie z prawem, jest 584 tys. Co ciekawe, ludzie ci pochodzą aż z 168 państw na całym świecie. Największą grupę od lat stanowią Ukraińcy. Jak wynika z badań – jest ich ponad 431 tys., czyli 74% wszystkich przyjezdnych.
A jak to wygląda w województwie podlaskim? U nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotowuje 10 tys. legalnie zatrudnionych. Co ciekawe, największej grupy nie stanowią Ukraińcy (jest ich 39%) a Białorusini. Ta druga grupa stanowi w naszym regionie około 47% wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców. Jest to w przybliżeniu 4,7 tys. osób.
Dominują mężczyźni
W całym kraju, jeśli chodzi o cudzoziemców, dominują osoby w wieku 25-29 lat. Aż 68% stanowią mężczyźni. Z kolei niespełna 17% ogółu to ludzie od 30. do 34. roku życia. W tym przypadku panowie stanowią aż 72,5% ogółu. Najmniej jest osób po 65 r.ż. oraz przed 19 r.ż. Ma to swoje uzasadnienie. Jak wynika z sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności, najchętniej przyjezdni obcokrajowcy podejmują pracę w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej. Branże te pochłaniają aż 40% legalnie pracujących cudzoziemców w naszym kraju. Najmniej, bo zaledwie ponad 1,5%, to opieka zdrowotna i pomoc społeczna.
- Liczba obcokrajowców przez ostatnie 10 lat wzrosła prawie 9-krotnie. Największą dynamikę obserwujemy wśród obywateli spoza Unii Europejskiej, w szczególności wymienionych już obywateli Ukrainy, Białorusi również Indii, Gruzji, Nepali i Bangladeszu. W skali całego kraju ilość Ukraińców zwiększyła się 26-krotnie, Białorusinów 8-krotnie, a Gruzinów 29-krotnie. Chociaż tych ostatnich w województwie podlaskim jest zaledwie 117, to w całej Polsce płaci składki 8 tys. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Liczba obcokrajowców w Polsce sukcesywnie rośnie. Największy wzrost odnotowano w ciągu ostatnich 4 lat. W latach 2008-2013 udział ubezpieczonych cudzoziemców z krajów Unii Europejskiej i spoza Unii utrzymywał się na podobnym poziomie - to w kolejnych latach wzrósł kilkukrotnie.
Można się spodziewać, że liczba obcokrajowców będzie jeszcze większa. Jedna ze znanych sieci, mając problemy z pracownikami, uruchomiła nawet specjalną infolinię dla obywateli Ukrainy (zobacz:
Biedronka szuka pracowników. Uruchomiła nawet specjalną infolinię rekrutacyjną).