Aktualności

Wróć

Do Kopnej Góry i Poczopka pojedziemy za darmo. PKS Nova uruchamia wakacyjne przejazdy

2024-07-10 12:35:04
Bezpłatne przejazdy do krainy Puszczy Knyszyńskiej to efekt współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i spółki PKS Nova. Pierwszy taki kurs zaplanowano już na nadchodzącą sobotę (13 lipca).
Agata Rosińska
Bezpłatnie do zagrody żubrów i leśnego ogrodu

Ta wiadomość ucieszy zarówno mieszkańców Białegostoku, jak i turystów. Połączenia autobusowe do Kopnej Góry i Poczopka realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę wakacji, począwszy od 13 lipca. Specjalnie oznakowane autobusy będą wyruszać z dworca PKS w Białymstoku o godz. 10.00 ze stanowiska numer 6. Leśnicy zapowiadają, że w ciągu tego tygodnia docelowe stanowisko zostanie charakterystycznie oznaczone, aby wycieczkowicze nie mieli wątpliwości, że znajdują się na starcie wycieczki. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prezesa spółki PKS Nova Zbigniewa Wojno, do autobusu będzie można dosiąść się także na Centrum Przesiadkowym Rzeka Biała oraz w Supraślu przy prawosławnym klasztorze.

Kto pierwszy, ten lepszy

Jak zapewnia konsultant do spraw społecznych z RDLP w Białymstoku Ewelina Szklarzewska, na przejazd nie obowiązują bilety czy zapisy. Ale jest jeden haczyk - liczba miejsc ograniczona jest pojemnością autokaru (30 miejsc). Prezes PKS Nova Zbigniew Wojno zaznacza, że jeśli zainteresowanie wycieczką okaże się większe, niż pierwotnie zakładano, to przewoźnik wraz z RDLP będą myśleć nad rozwiązaniem i poszerzeniem oferty przejazdu. Przewiduje się, że każdy uczestnik wycieczki otrzyma pamiątkowy voucher z przejazdu. O powrót również nie należy się martwić - bezpłatny autobus będzie odjeżdżał o godz. 15.00 z parkingu ogrodu leśnego w Poczopku.

Leśny ogród, wielka żaba i przeszklony ul

W ramach wycieczki zaplanowano kilka miejsc, które mają na celu ukazanie piękna podlaskiej przyrody. Pierwszym przystankiem na trasie będzie Kopna Góra - tam przewidziano trzy punkty do zwiedzania.

W Kopnej Górze na terenie Nadleśnictwa Supraśl znajduje się zagroda pokazowa żubrów oraz arboretum, czyli pewien rodzaj ogrodu botanicznego połączonego z parkiem leśnym. W obrębie nadleśnictwa znajduje się również miejsce pamięci związane z powstaniem styczniowym. Na uczestników wycieczki będzie czekał pracownik Lasów Państwowych, który oprowadzi po nowo powstałej zagrodzie żubrów.

Kolejnym i zarazem ostatnim punktem wycieczki jest ogród leśny Silvarium w Poczopku na terenie
Nadleśnictwa Krynki. Na zwiedzających, podobnie jak w Kopnej Górze, będzie czekał oprowadzający, który udostępni mapki terenu i opowie o obiekcie. W leśnym ogrodzie będzie można zobaczyć m.in. wolierę z ptactwem leśnym, przeszklony ul oraz największą rzeźbę żaby w Europie. Jak zapewnia Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Krynki Marek Chilimoniuk - ciekawych miejsc w leśnym ogrodzie nie brakuje.

- Na terenie obiektu znajduje się największa w Europie rzeźba żaby. Wartym uwagi jest również park megalitów, w którym znajduje się kamienny krąg mocy, gdzie można naładować się pozytywną energią. W Silvarium jest też zbiornik wodny, przy którym można odpocząć. Zachęcam do zabrania ze sobą koców i wypoczynku na zielonej trawce - zachęca zastępca nadleśniczego Marek Chilimoniuk.

Przeczytaj również: https://www.bialystokonline.pl/ten-lesny-ogrod-to-wyjatkowe-miejsce-na-mapie-regionu-odkryj-czar-silvarium,artykul,141001,17,1.html
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl