Dni wolne na poszukiwanie pracy dla osób będących na wypowiedzeniu
Prawo pracy odpowiada na oczekiwania pracowników, którym wypowiedziano umowę. W określonych sytuacjach przysługuje im przywilej dotyczący dni wolnych na poszukiwanie nowego zajęcia.
pixabay.com
Pracownik, który stracił zatrudnienie, ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Przywilej ten jest jednak ściśle uregulowany.
Dla kogo?
Prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowego zajęcia można uzyskać, jeżeli okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie. Ważne jest to, aby rozwiązania umowy dokonał pracodawca. Z uprawnienia nie skorzysta osoba, która sama zerwała umowę, rozstała się z zatrudniającym za porozumieniem stron lub została zwolniona dyscyplinarnie.
Z opcji dni wolnych mogą natomiast skorzystać ci, którzy odrzucili ustalenia zaproponowane przez szefa przy wymówieniu warunków pracy i płacy, a także osoby ze skróconym okresem wypowiedzenia, który spowodowany jest likwidacją lub upadłością przedsiębiorstwa.
Warto zapamiętać, że pracownik, który chce skorzystać ze zwolnienia na poszukiwanie pracy, musi złożyć odpowiedni wniosek. Nie można ot tak nie stawić się w firmie lub samowolnie oddalić się z miejsca pracy.
Z przywileju mogą czerpać pracobiorcy zatrudnieni na podstawie: umowy na czas nieokreślony, umowy na czas określony zawartej na więcej niż 6 miesięcy i zawierającej klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia oraz umowy na 3-miesięczny okres próbny.
Ilość dni wolnych
Wymiar dni wolnych przeznaczonych na znalezienie nowego zajęcia zależy od okresu rozwiązania umowy. Mogą to być 2 dni robocze w czasie 2-tygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia lub 3 dni robocze w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Od tego roku obowiązuje zrównanie czasów rozwiązywania umów na czas określony oraz bezterminowych. 2 dni zwolnienia otrzyma zatrudniony próbnie na 3 miesiące oraz osoba pracująca w zakładzie krócej niż 3 lata (w przypadku kontraktu stałego i tymczasowego).
Natomiast jeżeli pracownik był w firmie dłużej niż 3 lata, to przysługują mu 3 dni na poszukiwanie innego stanowiska. Prawo do 3 dni zwolnienia ma także osoba, która straciła posadę w wyniku wypowiedzenia umowy spowodowanego ogłoszeniem upadłości lub likwidacją przedsiębiorstwa lub z innych przyczyn niedotyczących pracowników.
Oczywiście dni wolne nie będą przysługiwały osobie, która ma już nową pracę. Na taką ulgę nie mogą liczyć także ci, którzy nie zamierzają szukać nowego zatrudnienia, ponieważ zaczynają własną działalność gospodarczą lub przechodzą na emeryturę/rentę.
Korzystając z dni wolnych na poszukiwanie pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na takich samych prawach jak przy ustalaniu wypłaty za urlop. Za niewykorzystane ulgowe dni nie przysługuje ekwiwalent.
Pracodawca może udzielić dni wolnych łącznie lub jednorazowo w konkretnych datach.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl