Dni Sztuki Współczesnej. Edycja jubileuszowa
Transglobal Underground, Herbaliser, Gaba Kulka, Village Kollektiv - to tylko kilku artystów, których będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać w czasie Dni Sztuki Współczesnej. Tradycyjnie, nie zabraknie też teatrów z kraju i zagranicy, pokazów filmowych oraz sztuki ulicy.
materiały organizatora
Program tegorocznej, 25. edycji imprezy organizowanej przez Białostocki Ośrodek Kultury, jest wyjątkowo bogaty. Wyjątkowo wysoki jest również budżet - ponad 400 tys. zł. Na jedenaście dni (od 20 do 30 maja) zaplanowano 37 wydarzeń. Festiwalowe miejsca to nie tylko klub Fama, kino Forum czy Centrum Zamenhofa, ale też Akademia Teatralna, Białostocki Teatr Lalek, Galeria Arsenał. Oczywiście sztuka wyjdzie też w plener, m.in. na Rynek Kościuszki czy dziedziniec Pałacu Branickich. Przeniesie się też do jednego z powojskowych magazynów na Węglowej.
Transglobal Underground na rynku
Największą muzyczną atrakcją będzie niewątpliwie plenerowy koncert brytyjskiego kolektywu didżejów Transglobal Underground łączący różne elementy muzyki świata z głęboko zakorzenionymi groovami. O ich występ organizatorzy starali się trzy lata. Grupę supportować będzie Village Kollektiv.
Natomiast w Famie będzie można pobawić się przy muzyce jazzowo-hiphopowego duetu Herbaliser. W programie imprezy znalazł się też koncert Gaby Kulki i Konrada Kucza, którzy zaprezentują wspólny projekt Sleepwalk. Gypsy Pill (współtworzony przez białostoczanina Macieja Szupicę), Balkan Big Brother aka SuperStereo, Jasna Liryka Toxic Show - to propozycje w ramach Alternative Beats.
DSW teatralne
Od początku sztandarowa impreza Białostockiego Ośrodka Kultury oscylowała wokół teatru. Również tegoroczna edycja będzie znakomitą okazją, by obejrzeć produkcje krajowe i zagraniczne. Przyjedzie znakomity Rosyjski Teatr Inżynieryjny Akhe, który pokaże spektakl White Cabine. Nie można go przegapić! Czesko-rosyjski Teatr Novogo Fronta zaprezentuje trzy spektakle w trzech różnych miejscach - Akademii Teatralnej, placu przed BOK-iem i dziedzińcu Pałacu Branickich. Ponadto będzie można obejrzeć projekty m.in. Teatru Montownia, Teatru Ósmego Dnia, grupy TanzLaboratorium, Teatru Strefa Ciszy, Porywacze Ciał czy Dada von Bzdülow.
Na tym oczywiście nie koniec. Białostocka Grupa Coincidentia zagra znakomite przedstawienie Turandot. To jedna z niewielu okazji, by je zobaczyć.
Sztuki wizualne i Węglowa
Podczas Dni Sztuki Współczesnej odbędzie się też wernisaż wystawy zdjęć Białegostoku przygotowanych przez warszawskich fotografów Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala w technice 3D. Będzie można obejrzeć łotewski komiks i wiele filmów, m.in. niemego Golema z muzyką białoruskiego Gurzufa. Nie zabraknie też pokazu filmów wideo WRO i wideoclipów.
Przez jeden dzień sztuka współczesna zadomowi się na Węglowej. Wystąpi tam m.in. trójmiejski aktor i performer Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz.
ESSA po raz trzeci
Tegoroczny festiwal rozpocznie East Side Street Art, akcja przybliżająca sztukę ulicy. Przybędą do nas artyści uliczni m.in. z Łotwy, Węgier, Białorusi, Ukrainy, a także Katowic, Gdańska i Warszawy, którzy pomalują budynek Bison-Bialu przy ul. Łąkowej. Każdą edycję akcji ESSA organizatorzy starają się wzbogacać o nowe elementy. Tym razem będzie można podziwiać występy tancerzy breakdance'owych, a wszyscy miłośnicy deskorolki mogą uczestniczyć w minievencie skateboardowym. Coś dla siebie znajdą również fani popularnej zośki oraz miłośnicy szablonów. Muzykę z czarnych winyli zapewnią Roball i Esdwa.
- Tak ciekawego programu Dni Sztuki Współczesnej jeszcze nie było - zapewnia Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - Jest to wypadkowa pomysłów całego zespołu. Dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Na wiele wydarzeń wstęp jest wolny. O wejściu na te biletowane warto pomyśleć wcześniej i nabyć wejściówki w przedsprzedaży. Po majowym weekendzie będzie też można w kasie Forum kupić karnety na cały festiwal w cenie 120 zł.
Portal BiałystokOnline.pl patronuje imprezie.
andy