Kultura i Rozrywka

Wróć

Dni Sztuki Współczesnej 2019. Możesz zostać wolontariuszem i pomóc w organizacji imprezy

2019-04-19 07:18:13
Przed nami 34. edycja festiwalu Dni Sztuki Współczesnej. Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza osoby, które chcą zostać wolontariuszami podczas tej imprezy.
BOK
Wolontariusze poszukiwani

Jeżeli macie skończone 18 lat, dużo czasu między 20 a 26 maja i chcecie wziąć udział w przygotowaniach i działać przy Dniach Sztuki Współczesnej, możecie się zgłosić. Napiszcie kilka zdań o sobie (co potraficie, w jakich działaniach najlepiej się czujecie, jakie znacie języki, pełne imię i nazwisko oraz numer telefonu). Zgłoszenia są przyjmowane do 30 kwietnia pod adresem: urbanska@centrumzamenhofa.pl. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 9 maja o godz. 17.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

DSW po raz 34.

Organizowany od 1985 roku festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Przez ponad trzy dekady festiwal gościł mnóstwo artystów z Polski i całego świata.

- Mając na uwadze trendy rozwijające się w ostatnich latach na świecie, w tym także w Polsce: rozpad wartości i upadek tzw. ludzkiej przyzwoitości, dominację człowieka nad przyrodą, ignorancję i brak szacunku dla zwierząt, ograniczanie wolności i swobód, przy jednoczesnym narastaniu niepokojów i tryumfie populizmu - prezentujemy najnowszą, 34. edycję Dni Sztuki Współczesnej. Edycję, której wspólnymi mianownikami są niepokój, ferment, niezgoda i opór - piszą organizatorzy imprezy z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Podczas tygodnia wypełnionego teatrem, muzyką, sztuką wizualną, performansem, kinem, literaturą i wymianą myśli, będą mieli szansę zaprezentować się artyści, którzy w swojej twórczości komentują to, o czym wielu woli milczeć, konfrontują się z tym, od czego wielu ucieka. Tych, którzy unikają prostych odpowiedzi, podejmują debatę, obnażają głupotę, wytrącają z równowagi, widzą więcej. Tych, którzy odnoszą się do niepokojów, filtrując je przez własną wrażliwość - niezależnie od tego, czy myślimy o fermencie wartości, wrzeniu w skali makro, czy też niepokoju intymnym.

Jak, do diabła, możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy? - zapytają twórcy w czasie tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej.

Organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy. Ujawnili kilku artystów, którzy zawitają do Białegostoku. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprezentuje spektakl Głód, a Komuna//Warszawa - Nigdy więcej wojny. Zagrają m.in. Polo i Sonar. Będzie też specjalny pokaz głośnego filmu Siedzący słoń.

Kto stworzył plakat imprezy?

Autorem tegorocznego plakatu DSW jest Grzegorz Laszuk. Urodzony w 1967 roku, z wykształcenia prawnik, z pasji - muzyk, grafik, performer i reżyser. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, współzałożyciel grupy teatralnej Komuna//Warszawa.

Uważany za jednego z najciekawszych twórców średniego pokolenia. Współpracuje m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Gutek Film, Filharmonią Narodową, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Fundacją Bęc Zmiana. Jest autorem plakatów m.in. do Hamleta i Oczyszczonych Krzysztofa Warlikowskiego, Stosunków Klary Krystiana Lupy i Uroczystości Grzegorza Jarzyny.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl