Aktualności

Wróć

Dłużej poczekamy na wiosnę w Ogrodzie Branickich

2019-05-27 11:24:55
Miasto Białystok wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń w konkursie na projekt rzeźby przedstawiającej alegorię Wiosny w Ogrodzie Branickich. Prace można nadsyłać do 6 czerwca 2019 roku.
UM Białystok
W ramach kolejnego etapu upiększania Ogrodu Branickich w Białymstoku mają pojawić się tam 4 kamienne rzeźby na postumentach, przedstawiające alegorie czterech pór roku: Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy. Pierwsza z nich ma być właśnie Wiosna.

Miasto już jakiś czas temu ogłosiło konkurs rzeźbiarski, w ramach którego szuka najlepszego projektu rzeźby przeznaczonej do jednej z czterech fontann znajdujących się w Ogrodzie Branickich. Jej model powinien przedstawiać żeńskie putto – postać dziewczynki w pozycji siedzącej lub półleżącej. Postaci powinny towarzyszyć atrybuty Flory – wiosenne kwiaty.

W związku z prośbami twórców przyjmowanie zgłoszeń do konkursu rzeźbiarskiego zostało zmienione z 31 maja na 6 czerwca. W wyznaczonym terminie prace należy złożyć w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, znajdującego się przy ul. Słonimskiej 8.

Projektowana rzeźba z piaskowca powinna zostać wpisana w istniejący zespół 16 kamiennych puttów, stojących w parterach bukszpanowych Ogrodu Branickich. Powinna też twórczo nawiązywać do stylu rzeźbiarza Jana Chryzostoma Redlera.

– Zachęcamy dyplomowanych rzeźbiarzy, artystów plastyków i konserwatorów dzieł sztuki do udziału w konkursie na projekt Wiosny – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Mogą w nim wziąć udział także pracownie artystyczne i firmy zajmujące się projektowaniem obiektów małej architektury.

Ogród Branickich jest jednym z najlepiej zachowanych barokowych ogrodów w Europie. W 2009 roku rozpoczęła się jego kompleksowa rewaloryzacja. Prace polegały m.in. na pełnej konserwacji zabytkowego zespołu 19 kamiennych rzeźb ogrodowych. Przez ostatnie 10 lat zrekonstruowano dekorację Altany pod Orłem, 8 herm, 8 kolumn i zespół 16 kamiennych puttów.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl