Dłonie zwierciadłem człowieka. Jak o nie zadbać?
Podając naszym znajomym, partnerom biznesowym lub nowo poznanym osobom rękę na powitanie, często nie zdajemy sobie sprawy, że może ona zdradzić cenne informacje o nas i naszym stylu życia. Warto więc zadbać o dłonie, które każdego dnia są naszą wizytówką.
sxc.hu
Po pierwsze, dłonie zdradzają nasz wiek. Skóra na rękach z czasem staje się brzydka, cienka, wysuszona, a my najczęściej nie zwracamy na to uwagi, martwiąc się o zmarszczki lub kolor włosów. Nie trzeba być też wróżką, aby wyczytać z nich, czy ktoś pali lub pracuje fizycznie. Tymczasem każdego dnia narażamy je na setki tortur: gorąca woda, pranie, zmywanie naczyń. Dlatego warto zastosować kilka prostych zabiegów, w domu lub białostockich salonach kosmetycznych, które sprawią, że nasze dłonie będą wyglądały na zadbane.
Kremowa kuracja
W pielęgnacji dłoni ważną rolę odgrywa nawilżenie, zatem warto kilka razy dziennie wklepywać w nie krem. Najlepiej zawsze mieć go przy sobie: zarówno w domu, w torebce, jak i w pracy. Raz w tygodniu należy poświęcić chwilę na peeling skóry dłoni (kupiony w sklepie lub choćby wykonany samodzielnie, np. z mieszaniny cukru i oliwy), który złuszczy niepotrzebny naskórek. Dodatkową pielęgnację zapewni maska intensywnie nawilżająca dłonie, którą w zależności od właściwości, można zastosować na noc, zakładając na ręce bawełniane rękawiczki.
W salonie kosmetycznym
Większość białostockich salonów kosmetycznych posiada w swojej ofercie zabiegi pielęgnacyjne dłoni. Najczęściej jednak oferta ogranicza się jedynie do kąpieli parafinowej (ceny wahają się od 20 do 35 zł), która je nawilży, wygładzi i odżywi, czasami połączonej z peelingiem lub masażem. Świadczy to o braku popytu na tego typu zabiegi w salonach urody, co utwierdza jeszcze bardziej w przekonaniu, że nie zwracamy uwagi na kondycję naszych dłoni. Przeciwieństwo stanowią paznokcie, gdyż gama różnych typów manicure proponowana w białostockich salonach jest bardzo szeroka.
Inne zabiegi na dłonie mają w swojej ofercie tylko niektóre, bardziej wyspecjalizowane salony. Przykładem może być Salon Kosmetyczny As Tamary Łazewskiej przy ulicy Zwierzynieckiej, który proponuje, oprócz parafiny na dłonie, zabieg depigmentacyjny (45 zł), który rozjaśnia przebarwienia, oraz brzoskwiniowe dłonie (40 zł).
- Zabieg brzoskwiniowe dłonie pomaga przesuszonej, szorstkiej skórze dłoni, w szczególności narażonej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, mróz, wiatr - mówi kosmetolog Ewa Pul z Salonu Kosmetycznego As Tamary Łazewskiej. - Wykonywany jest przy użyciu brzoskwiniowych kosmetyków: maski, peelingu oraz sorbetu nawilżającego i zakończony wykonaniem dokładnego manicure. Generalnie po zabiegu dłonie są odżywione, zregenerowane. Następuje widoczna poprawa kondycji skóry - dodaje.
Natomiast salon Dermalift przy ulicy Jana Pawła II oferuje zabieg satynowe rękawiczki w cenie 40 zł. Szeroki wachlarz możliwości przedstawia Salon urody i spa Evolution przy Hotelu Branicki, w którego ofercie możemy znaleźć peelingi, zabiegi typu spa na dłonie, a nawet masaż dłoni Ayurveda (45 zł). Na pewno warto popytać o zabiegi pielęgnacyjne dłoni swoją kosmetyczkę i dopasować ich rodzaj do własnych potrzeb.
Lepiej zapobiegać
Jednak o nasze dłonie należy zadbać przede wszystkim podczas codziennych obowiązków, zmniejszając ich cierpienie. Za każdym razem możemy je myć w ciepłej, a nie gorącej wodzie, najlepiej zamiast zwykłego mydła, używając takiego z dodatkiem składników nawilżających. Podczas zmywania naczyń, ręcznego prania i każdej innej czynności, podczas której mamy do czynienia z chemikaliami, warto chronić dłonie, zakładając gumowe rękawiczki. Jeżeli mamy do wyboru skorzystanie z mechanicznej suszarki do rąk lub wytarcie ich ręcznikiem, lepiej postawić na drugą opcję, dzięki czemu nie narazimy skóry dłoni na przesuszenie.
Aerobik dłoni
Myśląc o aktywności fizycznej, nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dłonie też jej potrzebują. Wystarczy kilka minut ćwiczeń dziennie, aby uniknąć efektu zwiotczenia skóry pomiędzy kośćmi dłoni. Możemy chociażby ćwiczyć rozszerzanie lub łączenie palców, rozprostowywanie i zginanie ich w pięść. Innym pomysłem jest udawanie ruchów gry na fortepianie, krążenie dłońmi w obie strony lub pozorowanie gestu chwytania. Warto wykonać też masaż dłoni, rozcierając kolejno wszystkie stawy palców.
Gabriela Sidz
24@bialystokonline.pl