Dlaczego nowoczesne technologie są super? Powodów jest wiele
Wielu dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych ostrożnie i z lekkim niepokojem podchodzi do nowych technologii. Podczas ostatniej konferencji mogli się jednak przekonać, że nie taki diabeł straszny.
Społeczna Szkoła Podstawowa BTO w Białymstoku
Nietypowa konferencja w białostockiej szkole
Nowoczesne technologie wkradają się do wszystkich sfer naszego życia. Zamiast się ich obawiać – trzeba je zaakceptować. Wtedy okażą się bardzo pomocne i mogą ułatwić życie. W Społecznej Szkole Podstawowej nr 3 BTO przy ul. Kalinowej w Białymstoku odbyła się konferencja pod hasłem: Kodowanie – nowe drogi w edukacji jako przykład działań edukacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych, realizowanych w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ K1 Mali Obywatele Nowoczesnej Europy.
Dzięki temu spotkaniu dyrektorzy oraz nauczyciele białostockich placówek oświatowych mogli wziąć udział w warsztatach i prezentacjach dotyczących robotów. Co ciekawe w rolę wykładowców wcielili się sami uczniowie. Wyjaśnili swoim dorosłym słuchaczom czym jest m.in. program Ro-BTO-tyka. Przedstawili im również przyjaciół – robotów i opowiadali o nich.
Wszyscy uczestnicy konferencji mieli też okazję zabawić się w nietypowych muzyków. Chętni grali bowiem na warzywach i owocach za pomocą prądu elektrycznego płynącego przez własne ręce i urządzenia MakeyMakey podłączonego do laptopa. Później mogli przemierzyć ortograficzne szlaki – również w towarzystwie robotów. A geometrii uczył ich sam Photon z Politechniki Białostockiej.
Uczestnicy byli zachwyceni
W trakcie spotkania odbył się też pokaz wędrówki robota po zawiłych matematycznych ścieżkach.
- Cierpliwość i dokładność w odwzorowaniu kodów nagradzały najmniejsze roboty, czyli sympatyczne Ozoboty. Podążając wytyczoną trasą, wskazywały pszczółce drogę do zebrania pyłku i powrotu do ula. Pod czujnym okiem uczniów-specjalistów uczestnicy warsztatów poznawali tajniki tworzenia filmów poklatkowych w tabletowej aplikacji – opowiada Edyta Makulska ze Społecznej Szkole Podstawowej nr 3 BTO w Białym stoku.
Uczestnicy warsztatów byli też pod wrażeniem, gdy prowadzący wraz z robotem o imieniu Dash pokazali, jak każdy dźwięk można zakodować innym kolorem.
W związku z sukcesem spotkania, uczniowie szkoły zostali zaproszeni na wojewódzką konferencję do Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
- Innowacyjne metody nauczania w Społecznej Szkole Podstawowej nr 3 BTO w Białymstoku zostały również docenione przez kapitułę konkursu Innowacje 2017. Szkoła po raz drugi z rzędu zwyciężyła w kategorii Innowacje Społeczne 2017 - dodaje Edyta Makulska.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl