Dlaczego GUS będzie zbierać dane rolników?
Spis rolny przeprowadzany jest przez GUS ze względu na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Pozyskanie danych, które mogą być wykorzystane do analizy zmian to nie jedyny powód, dla którego realizuje się spis.
pixabay.com
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń. Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z 31 lipca 2019 4. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728).
Celem spisu rolnego jest dostarczenie informacji z dziedziny rolnictwa w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej. Dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej, i społecznej wsi konieczne jest zebranie informacji o gospodarstwach rolnych, a także związanych z nimi gospodarstwach domowych.
Kolejnym powodem dlaczego przeprowadza się spis rolny jest pozyskanie danych, które mogą być wykorzystane do analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ostatnich 10-ciu latach.
Dane będą potrzebne również do aktualizacji operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa.
Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl