Czym tak naprawdę jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest procesem, który polega na przetwarzaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa, z których zbudowane są panele to elementy półprzewodnikowe przewodzące ładunki elektryczne, które za pomocą inwertera przetwarzane są w prąd stały. Korzystają z niego wszystkie urządzenia elektryczne podpięte do domowej sieci.
Fotowoltaiką interesują się osoby, które widząc galopujące ceny energii elektrycznej, chcą całkowicie odciąć się od rachunków z zakładu energetycznego. To dobre i zdroworozsądkowe podejście może zapewnić darmowy prąd. Fotowoltaika to jednak pewien rodzaj inwestycji, który potrzebuje kilku lat, by zacząć na siebie zarabiać.
Koszt wykonania instalacji zależny jest od jej mocy i średnio mieści się w przedziale 20-30 tys. zł. Specjaliści wyliczyli, że przeciętnej wielkości instalacja zwraca się po upływie około 7-9 lat. Biorąc pod uwagę ogromną inflację i bardzo niskie oprocentowanie lokat, taka inwestycja wydaje się być bardzo opłacalna.
Dlaczego założenie instalacji fotowoltaicznej ciągle się opłaca?
Aktualnie obowiązujące zasady rozliczeń nadwyżek wyprodukowanej energii sprawiają, że mamy jedne z najkorzystniejszych warunków na świecie. Cały nadmiar, który nasza instalacja produkuje w miesiącach słonecznych, możemy oddawać do sieci energetycznej i odebrać ją w dowolnym momencie kolejnego roku kalendarzowego. Co prawda swego rodzaju opłata za magazynowanie tej energii, która wynosi 20%, wydaje się z pozoru duża, ale tak naprawdę jest ona nieistotna.
Dzięki takiej metodzie rozliczania, przy dobrze dobranej wielkości instalacji, jesteśmy w stanie pokryć bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną i praktycznie całkowicie zapomnieć o rachunkach za prąd.
Kolejny czynnik, który mocno zachęca do inwestycji w
panele fotowoltaiczne to dofinansowania. Okresowo korzystać możemy z programu Mój Prąd, który zapewnia zwrot gotówkowy w wysokości 3-5 tys. zł. Ciągle możliwie jest także odliczenie instalacji od podatku. Dzięki takim formom wsparcia jesteśmy w stanie zmniejszyć ostateczny jej koszt o przynajmniej kilka tysięcy.
Na co zwrócić uwagę decydując się na panele słoneczne?
Sam montaż instalacji nie jest specjalnie skomplikowany i doświadczonej ekipie zajmuje 1-2 dni robocze. Przed założeniem fotowoltaiki musimy dokładnie przeanalizować nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Każda dobrze zaprojektowana instalacja powinna zostać przewymiarowana o 20-40%. Zapewni nam to pełne pokrycie naszego zapotrzebowania i ewentualny zapas na urządzenia, które zostaną jeszcze w domu zainstalowane.
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na urządzenia prądożerne takie jak klimatyzacja. Jeśli planujemy ich montaż, powinniśmy doliczyć do zapotrzebowania około 1 kW. W przeciwnym razie może okazać się, że moc naszej instalacji jest niewystarczająca.
Niezwykle istotne z punktu wydajności naszych paneli jest właściwe ich umiejscowienie. Jeśli zamierzamy montować je na dachu, warto, by połać skierowana była w kierunku południowym lub zachodnim. W przeciwnym razie wydajność instalacji będzie mocno ograniczona. Jeśli nasz dach nie spełnia powyższych wymagań, można rozważyć ich montaż na specjalnie przygotowanej platformie, która usadowiona będzie bezpośrednio na ziemi.