Kultura i Rozrywka

Wróć

Dla nich ograniczenia nie istnieją! Młodzi artyści przygotowali dla nas wspaniały spektakl

2024-09-20 09:20:08
Za nami premiera spektaklu “Wróg”, który powstał w ramach projektu Młodzieżowy teatr włączający. W roli aktorów występują wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku. Kolejne pokazy odbędą się już wkrótce.
Materiały organizatora
W Muzeum Wojska w Białymstoku realizowany jest obecnie projekt Młodzieżowy teatr włączający, którego celem jest włączenie osób ze szczególnymi potrzebami do życia kulturalnego poprzez stworzenie przestrzeni do ich działań twórczych. Pierwszym jego etapem były warsztaty historyczne, w których uczestniczyła młodzież niepełnosprawna intelektualnie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Ze względu na obecną sytuację na świecie, organizatorom zależy na tym, aby uczestnicy znaleźli tu przyjazną, bezpieczną przestrzeń do wymiany własnych myśli i dzielenia się swoimi uczuciami związanymi z problemem wojny.

Po zdobyciu niezbędnej wiedzy historycznej młodzież uczestniczyła w warsztatach teatralnych. Działalność artystyczna i sztuka aktorska ma pomóc młodym ludziom w zrozumieniu trudnych tematów i odnalezieniu samego siebie w zawirowaniu świata. Ćwiczenia aktorskie rozbudzają wyobraźnię i emocje uczestników, co ma także znaczenie terapeutyczne. Jak podkreślają organizatorzy, różnorodność środków artystycznych, które młodzież poznaje w trakcie warsztatów stworzy możliwość do znalezienia właściwego sposobu wyrażenia się, uwalniającego i pobudzającego każdego uczestnika.

Efektem pracy grupy młodych artystów oraz studentów Akademii Teatralnej jest spektakl Wróg, którego premiera odbyła się w czwartek (19 września) w Mońkach.

- Podczas prób młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dawała z siebie wszystko. Uczestnicy nie mogli doczekać się występu. Dzięki współpracy wychowanków z ośrodka i studentów Akademii Teatralnej powstał spektakl, który doskonale ukazuje zamysł całego projektu: propagowanie idei edukacji włączającej. Niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem ani w życiu społecznym (młodzież ma swoje zdanie nawet na tak trudne tematy jak wojna), ani w działaniach artystycznych - opowiada koordynatorka projektu - Ewelina Sarosiek.

Fabuła spektaklu

Spektakl “Wróg” dedykowany jest do wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Sztuka ma charakter przedstawienia performatywnego. Uczestnicy projektu trenowali pod bacznym okiem pracowników i studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku. Jak informują organizatorzy, scenariusz sztuki dotyka problemu wojny w ogólnym ujęciu, choć punktem odniesienia dla aktorów jest obecnie trwająca wojna w Ukrainie. Dowiemy się, w jaki sposób młodzi ludzie widzą i rozumieją zjawisko wojny, jej okrucieństwo i bezsensowność. Aktorzy obnażą tytułowego wroga, pokazując że w gruncie rzeczy jest takim samym człowiekiem jak my sami, a instrukcja prowadzenia wojny i dramat osobisty jej uczestników po obu stronach konfliktu jest taki sam.

Scenariusz sztuki opracowała Paula Czarnecka. Choreografią zajęła się Dorota Baranowska, a teksty i dialogi wyszły spod pióra Karoliny Czarneckiej. Na scenie zobaczymy scenografię autorstwa Marii Żynel. Za muzykę odpowiedzialny jest Rafał Przytocki.

Kiedy i gdzie zobaczyć możemy przedstawienie młodych artystów?

Wszystkie pokazy odbędą się o godzinie 11:00, a wstęp na nie jest całkowicie wolny. Tak prezentuje się terminarz wystąpień:

- 26 września – Gminne Centrum Kultury w Gródku, ul. Aleksandra i Grzegorza Chodkiewiczów 4;
- 3 października – Miejski Dom Kultury w Augustowie (Augustowskie Placówkami Kultury w Augustowie), Rynek Zygmunta Augusta 9;
- 10 października – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Białymstoku (po spektaklu o godz. 11.45 Piknik).
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl