Kultura i Rozrywka

Wróć

DKF z Augustowa z ogólnopolską nagrodą

2019-09-19 14:06:22
DKF Kinochłon w Augustowie po raz kolejny został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy. Statuetki zostały rozdane podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Gala wręczenia Nagród PISF - jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina - odbyła się już po raz 12. Uroczystość miała miejsce podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Augustowski Kinochłon nagrodzony

Wśród nagrodzonych nie zabrakło reprezentantów woj. podlaskiego. W kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy zwyciężył DKF Kinochłon z Augustowa. Działa on przy Miejskim Ośrodku Kultury w Augustowie, powstał we wrześniu 2012 roku. Celem DKF-u jest pogłębianie wiedzy członków klubu na temat sztuki filmowej oraz jej popularyzacja. Głównym sposobem realizacji tych celów są projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych lub poznawczych. Projekcje uzupełniane są często o prelekcje, dyskusje czy spotkania z twórcami. W programie nie brakuje propozycji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Do kogo jeszcze trafiły nagrody PISF? Najlepszym kinem zostało kino Fenomen w Kielcach, a wydarzeniem filmowym - 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage.

Nagrodę dla krytyka filmowego przyznano Łukaszowi Maciejewskiemu, a najlepsza książka o tematyce filmowej zostały: Polska szkoła filmowa autorstwa Marka Hendrykowskiego i Społeczny wymiar tworzenia filmu w Polsce autorstwa Tomasza Kożuchowskiego, Iwony Morozow i Romana Sawki.

Doceniono promocję filmu Zimna wojna na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, a także Against Gravity za krajową dystrybucję filmu Książę i dybuk. Ten ostatni tytuł został nagrodzony w kategorii plakat filmowy - nagroda przypadła Anji Pölk.

O nagrodach PISF

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Nagrody PISF to jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Nagrody przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Podobnie jak w ubiegłych latach autorem wręczonych statuetek jest krakowski artysta rzeźbiarz Xawery Deskur Wolski. Oprócz statuetki każdy z laureatów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł. W przypadku nagrody ex aequo przyznane zostaną dwie nagrody pieniężne.

Od tego roku obowiązują nowe zasady dotyczące kategorii plakat filmowy, której towarzyszy całoroczny konkurs na plakat filmowy. W ten sposób organizatorzy chcą docenić i dodatkowo wesprzeć rozwój polskiego plakatu artystycznego. Autor każdego ze zgłoszonych plakatów otrzymuje wsparcie w wysokości 4 tys. zł oraz ma szansę na nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl