Demografia w Podlaskiem. Eksperci spotkali się na konferencji
Migracje mieszkańców regionu oraz sposoby na poprawę sytuacji demograficznej - m.in. takie kwestie poruszano podczas poniedziałkowej konferencji, która odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
pixabay.com
W poniedziałek (20.03) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się konferencja o nazwie Sytuacja demograficzna woj. podlaskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej. Wydarzenie zorganizowała Rządowa Rada Ludnościowa, przy współudziale Urzędu Statystycznego w Białymstoku i PUW.
Podczas trzech paneli dyskusyjnych omówiono m.in. specyfikę sytuacji demograficznej naszego regionu na tle Polski, migracje wewnętrzne i zagraniczne czy wyzwania polityki społecznej i gospodarczej wobec sytuacji demograficznej woj. podlaskiego.
- Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy w Polsce niż sytuacja demograficzna, która od 20 lat pogarsza się. Mówiąc wprost od 20 lat w Polsce mamy do czynienia z ujemnym przyrostem naturalnym. Dotyczy on także woj. podlaskiego, niektórych miejscowości, obszarów woj. w sposób szczególny – mówiła na krótko przed konferencją prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej - Na razie nie mamy danych, że 500+ wpłynęło na wzrost urodzeń - dodała.
Prof. Hrynkiewicz wskazała również, że aby przyciągnąć ludzi do danego regionu potrzebne są m.in. kompleksowa opieka, pomoc w znalezieniu pracy, rozwój mieszkalnictwa, usługi opieki nad dzieckiem, ale też niezbędny jest program pomocy dla osób starszych.
Tymczasem, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Białymstoku, najwięcej Podlasian opuszcza powiaty sejneński i hajnowski. Ponadto ci mieszkańcy regionu, którzy migrują lokalnie, wybierają najczęściej Białystok, powiat białostocki, Suwałki i Łomżę.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl