Dawny cmentarz zostanie upamiętniony. Radni przyjęli plan dla Rynku Siennego
Artystyczna instalacja w otoczeniu zieleni stanie na Rynku Siennym. W ten sposób miasto upamiętni ewangelicką nekropolię z XVII w. Rozpoczęcie działań będzie możliwe dzięki zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części os. Centrum.
UM Białystok
Przez lata Rynek Sienny był wykorzystywany w wielu celach, ale nikt nie pamiętał, że niegdyś znajdował się tam cmentarz. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy wykorzystywali go jako dziki parking. Teraz się to zmieni.
Podczas poniedziałkowej sesji rady miasta (24.04) podjęto uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Rynek Sienny i ul. Św. Anny. To bardzo ważny plan, bo pozwalający na rozpoczęcie nowej inwestycji. Chodzi dokładnie o stworzenie tam instalacji upamiętniającej fakt, że w tym miejscu znajdował się cmentarz ewangelicki. Teraz miasto będzie mogło wybrać wykonawcę i rozpocząć prace projektowe, a następnie określić zakres niezbędnej ekshumacji.
Uchwała zawiera zasady, według których ma powstać miejsce pamięci. Umożliwi utworzenie placu z obiektami artystycznymi, urządzeniami towarzyszącymi i uporządkowaną zielenią.
– Wartość historyczna i kulturowa dawnego cmentarza ewangelickiego jest bardzo ważna dla wielu mieszkańców Białegostoku. Dlatego chcemy, żeby Rynek Sienny stał się miejscem pamięci o tej nekropolii. Wyrazi nasz szacunek dla wszystkich tam pochowanych dawnych mieszkańców naszego miasta –powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.
Artystyczną instalację na Rynku Siennym stanowić będą płaskorzeźby z cyklu Ślady zwielokrotnione, które miastu przekazała nieodpłatnie Politechnika Białostocka. Oprócz tego od strony ul. Rynek Sienny powstanie zielona pierzeja. Staną tam drzewa w pojemnikach lub niskie rośliny. Główne ścieżki placu będą ulokowane na planie krzyża, a pomnik zostanie umieszczony w miejscu przecięcia ich ramion.
Pod instalacją znajdzie się krypta, w której spoczną szczątki po ekshumacji kilku pochówków. Na placu będą też ścieżki spacerowe i ławki. Autorem cyklu płaskorzeźb i koncepcji zaaranżowania placu przy Rynku Siennym jest Jarosław Perszko.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl