Wieża ciśnień, budynek dawnej stajni, czy dwór – to kilka przykładów zabytków, które zgłosili już mieszkańcy województwa podlaskiego w konkursie Fundacji Most the Most.
- Może Ty też dostrzegasz w pobliżu miejsca, które kiedyś tętniły życiem, a dziś stoją smutne i zaniedbane? Masz szansę odmienić ich los. Ty, Twoi bliscy i sąsiedzi możecie przyczynić się do stworzenia wyjątkowego miejsca wspólnych spotkań i inicjatyw. Weź sprawy w swoje ręce, wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz zabytek i zostań lokalnym bohaterem - przekazuje organizator.
Nasz zabytek to konkurs dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie do 1 mln zł. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.
– W Polsce jest bardzo dużo pięknych i cennych zabytków z fascynującą historią. Wielu z nich przywrócono już należną im świetność, ale wciąż wiele zabytkowych miejsc czeka na nowe życie. Fundacja Most the Most wspiera społeczności lokalne, aby się zaangażowały w proces odnowy. Efektem będą nie tylko pięknie odrestaurowane zabytki, ale przede wszystkim miejsca międzypokoleniowych spotkań – mówi o konkursie Beata Kuchcińska, prezes fundacji Most the Most. – Zależy nam, żeby inicjatywa wyszła od mieszkańców. Dlatego w konkursie mogą wziąć udział tylko osoby fizyczne – podkreśla.
Ideą konkursu jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie, wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków.
Fundacja Most the Most chce, aby mieszkańcy województwa podlaskiego zaangażowali się w wybór zabytków do rewaloryzacji i sami wykreowali dla nich nowe przeznaczenie. Organizatorowi konkursu zależy również na tym, aby właściciel zwycięskiego zabytku włączył w prace studentów lub absolwentów szkół i uczelni wyższych. Osoby studiujące kierunki takie jak: architektura, konserwacja czy historia sztuki, mogłyby przy realizacji projektu zdobywać doświadczenie zawodowe.
Zgłoszenia są przyjmowane do 5 lipca. Więcej informacji o konkursie:
Nowe życie dla zaniedbanych zabytków.