Zdrowie

Wróć

Dawca szpiku. I Ty możesz pomóc dzieciom z chorobami nowotworowymi

2011-06-23 00:00:00
Ezra to dwulatek mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Jednak korzenie jego rodziny wywodzą się z Podlasia. Chłopiec cierpi na rzadką chorobę. Jedyną szansą na jego uratowanie jest przeszczep szpiku.
materiały Fundacji \"Krwinka\"
Już w niedzielę, 26 czerwca będzie okazja, by pomóc dziecku. W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Waszyngtona 17 w Białymstoku odbędzie się bowiem finał ogólnopolskiego programu, podczas którego będzie można zostać dawcą szpiku. To również szansa, by pomóc innym nieuleczalnie chorym dzieciom.

Akcję wspierają tancerze Fair Play Crew i kibice Jagiellonii
- Już od roku jesteśmy w rejestrze dawców szpiku - mówi Wojciech Blaszko z Fair Play Crew. - Zachęcamy, by jak najwięcej osób zgodziło się oddać swój szpik - dodaje.
Rafał Kamiński, również tancerz białostockiej grupy, podkreśla: - Najważniejsze jest to, że możemy uratować komuś życie.
W program realizowany przez Fundację dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi Krwinka zaangażowali się też m.in. Karol Niecikowski i Cezary Krukowski.
Pomoc gotowi są także nieść kibice Jagiellonii Białystok. Jak zapewniają członkowie Stowarzyszenia Kibiców Jagiellonii Białystok Dzieci Białegostoku, zbiorą się w niedzielę przed szpitalem w żółto-czerwonych koszulkach i będą mobilizować do zostania dawcą szpiku.

Ty też możesz pomóc
Inicjatywę chwali również Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
- Najbardziej humanitarna czynność w życiu to pomoc drugiemu człowiekowi. Jeżeli choć jedno życie dzięki tej akcji zostanie uratowane, to będzie sukces - uważa. Zgodziła się też, by jej 17-letnia córka Zuzanna została potencjalnym dawcą szpiku.
O udział w akcji apeluje także wiceprezydent Białegostoku Tadeusz Arłukowicz.
- Białostoczanie znani są z hojności i otwartych serc. Mam więc nadzieję, że wszyscy, którzy mogą i czują się na siłach, podzielą się częścią siebie.
Dawcą szpiku może zostać osoba pełnoletnia, która nie ukończyła 55. roku życia. Najlepiej, żeby dawcami były jednak osoby młodsze - do 40. roku życia.
- Im młodszy dawca, tym dłużej jest dostępny w rejestrze - wyjaśnia Elżbieta Budny, prezes Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi Krwinka.
Finał akcji odbędzie się w godz. 11-17 w auli UDSK. Najpierw potencjalni dawcy obejrzą film prezentujący metody pobierania szpiku, potem będą mogli zadać lekarzom pytania. Następnie wypełnią ankiety (należy zabrać ze sobą dowód osobisty) i oddadzą próbkę krwi (pobierane jest 10 ml z żyły, podobnie jak przy morfologii). Nie trzeba być na czczo. Dawcy zostaną umieszczeni w polskim Rejestrze Dawców Szpiku ALF-MDR PL-3. Od tego momentu mogą być poproszeni o oddanie szpiku.

Więcej o programie Dawca Szpiku i jego białostockim finale:
Zostań dawcą szpiku. Program po raz trzeci zawita do Białegostoku
andy