Dawały ducha wolności. 35 lat porozumień sierpniowych
Porozumienia sierpniowe to 4 umowy zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 r. Dawały one komunistycznej Polsce ducha wolności. Mija 35 lat od podpisania najbardziej znanego z nich - gdańskiego.
30 sierpnia 1980 r. w Szczecinie podpisano pierwsze z porozumień. Zrobili to Marian Jurczyk, a z ramienia PZPR - Kazimierz Barcikowski. Dzień później, w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina sygnowali je Lech Wałęsa i reprezentujący PZPR Mieczysław Jagielski. Kolejne umowy społeczne zawarto 3 września w Jastrzębiu-Zdroju (sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza i Aleksandra Kopcia) oraz 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej (sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza i Franciszka Kaima).
W najważniejszych - porozumieniach gdańskich - znalazł się m.in. zapis o powołaniu nowych, samorządnych związków zawodowych, a na tej podstawie zalegalizowano NSZZ Solidarność. Rząd zobowiązał się ponadto do ograniczenia cenzury oraz ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. Miano zapewnić większą samodzielność przedsiębiorstw i udział samorządu robotniczego w zarządzaniu. Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980.
Obchody związane z 35. rocznicą powstania Podlaskiej Solidarności już się odbyły. 10 sierpnia przy ul. Suraskiej 1 otwarto wystawę jubileuszową poświęconą historii NSZZ Solidarność Region Podlaski. Z kolei 23 sierpnia w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie koło Wasilkowa odbyły się główne uroczystości - msza święta, poświęcenie krzyża Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarności i zasadzenie jubileuszowego dębu.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl