Dary dla Ukrainy można przynosić do szkół. Co jest potrzebne? [LISTA]
Dary na rzecz opanowanej wojną Ukrainy można przynosić do szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całego miasta. Jakie rzeczy są potrzebne?
Dawid Gromadzki / UM Białystok
Dary dla Ukraińców można przynosić do szkół
Białostoczanie, jak i mieszkańcy wszystkich innych polskich miast, ruszyli z pomocą dla zaatakowanej przez rosyjskiego agresora Ukrainy. Dary są zbierane w różnych miejscach, można je także przynosić do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych:
- Proszę o to, by przede wszystkim kierować tę pomoc nie do CASU, bo tam nasze moce przerobowe są ograniczone, ale do szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie naszego miasta (..) tak jest nam najsprawniej, najłatwiej zapanować nad tym wszystkim – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Przypomniał także, że dary są też zbierane przez różne organizacje pozarządowe, np. Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei, ELEOS, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga, czy Fundację Dialog.
Rudnicki przypomniał też, że wszyscy potrzebujący, którzy przybywają do Białegostoku z Ukrainy nie muszą się martwić formalnościami.
- Wszystkie osoby przybywające z Ukrainy nie muszą się rejestrować w punktach i martwić o legalność swojego pobytu. Nie trzeba składać nigdzie żadnych wniosków – poinformował.
Przypomniał także, że ci, którzy nie mają zapewnionego noclegu mogą też kontaktować się z wojewódzkim lub miejskim centrum zarządzania kryzysowego oraz, że mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej.
W SP nr 9 już ruszyła zbiórka
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku już w poniedziałek ruszyła zbiórka rzeczy potrzebnych Ukraińcom.
- Dzisiaj od rana uczniowie, byli i obecni nauczyciele, dyrekcja, także ta która kiedyś kierowała placówka, uczniowie i rodzice przynosili najpotrzebniejsze rzeczy. Dzisiaj w mojej klasie zrobiliśmy listę tych rzeczy, które byłyby potrzebne, gdybyśmy my byli w takiej sytuacji – mówi Małgorzata Paszko, koordynator zbiórki w SP nr 9. - Prosimy o przynoszenie darów zgodnie z tym co powiedział pan prezydent, lista jest aktualizowana na bieżąco, sytuacja jest bardzo dynamiczna. W naszej szkole też mamy uchodźców, wobec tego trochę łatwiej jest nam pewne rzeczy zrozumieć – dodaje.
Wszystkie przynoszone rzeczy są segregowane i pakowane do kartonów, które z kolei są opisywane po polsku i po ukraińsku. Miejsce, gdzie można je zostawiać znajduje się tuż przy wejściu do szkoły.
- Wszystkie szkoły w mieście dostały konkretną informację jak zbieramy, co zbieramy, jak to opisywać, więc ta pełna informacja jest. Szkoły wiedzą co robić z tymi rzeczami, które do nich trafią. I raz jeszcze prosimy, by dary przynosić do szkół – powiedział Rudnicki.- Wszyscy białostoczanie robią wszystko, by pokazać swoją solidarność, za te otwarte serca chciałbym bardzo serdecznie podziękować – dodał.
LISTA POTRZEBNYCH RZECZY
- nowe koce i śpiwory
- środki opatrunkowe i medyczne. Szczególnie potrzebne: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, bandaże elastyczne, sól fizjologiczna, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków oraz woda utleniona lub oktanisept, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkiwe (w tabletkach, czopkach i syropach), węgiel, witamina d,c, cynk, witamina, tabletki do ssania od bólu gardła, spray do nosa od kataru, maść bepanten, altacet, fastum, tribiotyk, rywanol.
- żywność długoterminowa. Szczególnie potrzebne: dania i zupki ekspresowe/typu instant do zalewania wrzątkiem, batony energetyczne, czekolady, kisiele/budynie typu gorący kubek, konserwy/puszki/słoiki z gotowymi daniami typu bigos, fasolka po bretońsku, kapuśniak z kiełbaską, grochówka żołnierska, pulpety w sosie, flaki oraz suche produkty: cukier, kasze, makarony, maki, kawa, woda, herbata, oleje.
- środki higieniczno-chemiczne Szczególnie potrzebne: podpaski, pieluchy (szczególnie małe rozmiary), szampony, żele i mydła, papier toaletowy, środki piorące, chusteczki nawilżone dezynfekcyjne.
- żywność dla dzieci. Szczególnie potrzebne: szczególnie żywność dla niemowląt i najmłodszych dzieci oraz kaszki, mleko, soczki, dania gotowe w słoiczkach, chrupki do mleka.
- dary rzeczowe pierwszej potrzeby. Szczególnie potrzebne: nowa odzież i bielizna termiczna dla osób dorosłych (szczególnie mężczyzn).
WAŻNE! Nie zbieramy odzieży i obuwia!
Lista cały czas jest aktualizowana na stronie Centrum Aktywności Społecznej.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl