Darmowe warsztaty o wojsku dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami
Można zgłaszać się na warsztaty edukacyjne dla dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną i z autyzmem. To szansa na poznanie bliżej dziedzictwa białostockiego garnizonu wojskowego.
pixabay.com
Ciekawe zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami
Rodzice oraz opiekunowie mogą zapisywać dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną i z autyzmem na zajęcia przygotowane zostały w ramach projektu Białostocki garnizon w językach dostępnych. Dzięki nim mali uczestnicy mają szansę dowiedzieć się więcej o białostockim garnizonie wojskowym.
- Celem warsztatów jest budowanie wiedzy na temat dziedzictwa białostockiego garnizonu wojskowego wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną i z autyzmem. Dzięki przygotowanym narzędziom dostępności młodzi odbiorcy poznają ważne wydarzenia z historii Białegostoku. W przystępny sposób dowiedzą się kim są żołnierze i jaką rolę pełnią w rozwoju miasta. Porównają zadania wojskowych dawniej a dziś. Ważnym będzie odwołanie do patriotycznych postaw żołnierzy. Komponent historyczny warsztatów zostanie wzmocniony artystycznymi metodami pracy – mówi Marzena Wilczko, koordynatorka projektu.
Przebieg warsztatów został skrupulatnie przemyślany i opracowany w partnerstwie z organizacjami posiadającymi doświadczenie w pracy z wyżej wymienionymi odbiorcami. Celem tych spotkań ma być nie tylko przekazanie dzieciom ze specjalnymi potrzebami wiedzy historycznej, ale też rozwijanie ich umiejętności komunikacyjnych, poznawczych, manualnych czy pobudzanie kreatywności.
Dzieciaki poznają symbole żołnierzy i samodzielnie je wykonają
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać symbole żołnierzy. Przyjrzą się też obiektom muzealnym, takim jak odznaka pamiątkowa, oznaka rozpoznawcza, sztandar czy znak tożsamości. Będą mieli także okazję sami wykonać odznaki różnymi metodami artystycznymi.
W trakcie spotkań prowadzący opowiedzą jak wygląda garnizon, koszary czy służba żołnierska. Mali słuchacze dowiedzą się od jak dawna Białystok jest miejscem stacjonowania wojskowych. Wspólnie będą też mieli okazję zastanowić się, jak obecność żołnierzy wpływa na życie codzienne mieszkańców naszego miasta. Na koniec tych warsztatów różnymi metodami wykonają własną mapę garnizonu.
Poziom warsztatów, ich czas trwania oraz dobór metod pracy zależy od wieku, możliwości poznawczych i indywidualnych potrzeb poszczególnych uczestników. Dlatego zgłaszając dziecko należy podać wszelkie informacje, które mogą być istotne podczas przygotowywania zajęć.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Kontakt i zapisy: Marzena Wilczko, tel. 536 123 424, mail: mwilczko@mwb.com.pl.
Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w wysokości 52 tys. zł. Jego całkowita wartość wynosi 67,5 tys. zł.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl