Zdrowie

Wróć

Darmowe badania dla dzieci. Ruszyły zapisy

2022-05-23 11:40:52
W trzech gminach w naszym regionie dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Ruszyły zapisy.
Fundacja Ronalda McDonalda
W trzech podlaskich gminach: Tykocinie, Zabłudowie oraz Juchnowcu Kościelnym zostanie bezpłatnie przebadanych ponad 200 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. O jakich badaniach mowa? Zrobione zostanie im USG, które pozwolić ocenić, że dziecko się prawidłowo rozwija. Lekarz oceni stan narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny.

Koszt badań pokryje białostocka Fundacja Katryńskich, która tą akcją inauguruje swoją działalność. Akcję wspierają również lokalne samorządy - rzeczowo i finansowo.

- Badania będą przeprowadzone na najnowszym sprzęcie; są bezbolesne i nieinwazyjne - podkreśla Danuta Katryńska, wiceprezes fundacji. - Dzieci będą badane przez wysokiej klasy specjalistów radiologów z Lublina, którzy na co dzień leczą dzieci. Mają duże doświadczenie oraz dobre podejście do małych pacjentów.

- To nasz prezent z okazji Dnia Dziecka - mówi Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina, w którym bezpłatne badania dzieci zaplanowane są na 1 czerwca. - To podstawowe działania, które gmina powinna zabezpieczać. Zwłaszcza po pandemii, kiedy ten dostęp do służby zdrowia był mocno ograniczony – dodaje.

Do inicjatywy wykonywania darmowych badań przyłączyła się też Fundacja Ronalda McDonalda z Warszawy, która bezpłatnie udostępni specjalistyczny ambulans.

- Jesteśmy tam, gdzie rodzice mierzą się z barierą dostępu do lekarzy specjalistów - wyjaśnia Katarzyna Rodziewicz z Fundacji Ronalda McDonalda. - Chcemy takiego badania profilaktycznego, standardowego dla wszystkich polskich dzieci i chyba jesteśmy coraz bliżej sukcesu, bo Ministerstwo Zdrowia naprawdę chce to bezpłatne USG jamy brzusznej wprowadzić.

Warto podkreślić, że Fundacja Ronalda McDonalda od 17 lat walczy o bezpłatnie badania USG dla małych dzieci. Prowadzi też ogólnopolski program profilaktyczny NIE nowotworom u dzieci.

Badania odbędą się na początku czerwca

Badania w Tykocinie, Kleosinie i Zabłudowie odbędą się w dniach 1-3 czerwca. We wrześniu zostanie zorganizowana kolejna edycja tej akcji.

- Zwykle po takiej akcji około 16-18 procent dzieci jest kierowanych na dalszą diagnostykę. Rodzice często nawet nie wiedzą o problemach, bo dzieci nie mają niepokojących objawów - wyjaśnia wiceprezes Fundacji Katryńskich. - Dlatego chcemy te bezpłatne badania dzieci robić cyklicznie.

Co powinno niepokoić rodziców i przyczynić się do tego, by wykonali swojemu dziecku badanie USG? Na pewno wszystkie niespodziewane i przedłużające się objawy, jak np. stany podgorączkowe, długotrwały kaszel, bule głowy, guzki i znamiona.

Po wykonaniu badań USG, jeśli wyniki będą niepokojące, dzieci zostaną skierowane do dalszej konsultacji medycznej. Najczęściej dotyczą one zmian w narządach jamy brzusznej, układu moczowego, narządów płciowych. Niestety zdarzają się też podejrzenia zmian onkologicznych. Należy jednak pamiętać, że badania pozwalają wykrywać je we wczesnym etapie i zwiększają szansę powrotu do zdrowia.

Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu 739 087 756 w dniach 23-27 maja, w godzinach od 9:00 do 16:00.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl