Dane są niepokojące. Tylu pracowników nie wierzy swojemu szefowi
Wielu pracowników czuje silny stres i przemęczenie w pracy. To zaskakujące, bo większość twierdzi, że pracodawca dba o to, by zachowywali równowagę między pracą a życiem prywatnym. Eksperci wyjaśniają, skąd ta rozbieżność.
pixabay.com
Okazuje się, że połowa pracowników w naszym kraju doświadcza silnego stresu w miejscu pracy. Aż 4 na 10 osób nie jest zadowolonych z obecnego stanowiska. Tyle samo osób rozważa zmianę pracodawcy w ciągu najbliższego półrocza. Co trzeci zatrudniony jest przekonany, że w tym czasie uda mu się znaleźć nową pracę, która będzie lepiej odpowiadać jego oczekiwaniom. To tylko niektóre z ustaleń zawartych w najnowszym raporcie Barometr Talentów 2025 przygotowanym przez ManpowerGroup. Analiza ta opiera się na trzech głównych wskaźnikach: dobrostanu psychicznego, poziomu zadowolenia z pracy oraz poczucia stabilności i bezpieczeństwa zawodowego.
Ponad połowa polskich pracowników odczuwa silny stres związany z pracą
Jak wynika z raportu, 85 proc. ankietowanych uważa, że praca, którą wykonują - ma sens. Co ciekawe 78 proc.odczuwa więź z wartościami wyznawanymi przez firmę, w której pracują i aż 72 proc. twierdzi, że pracodawca wspiera ich w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatny. Mimo to ponad połowa przyznaje, że odczuwa silny stres związany z pracą.
– Wskaźnik wellbeingu daje relatywnie dobry obraz. Większość pracowników w Polsce deklaruje, że czuje się zaopiekowana przez swojego pracodawcę. Ale nie możemy ignorować drugiej strony medalu, aż jedna czwarta nie otrzymuje takiego wsparcia. To znacząca grupa, która nierzadko zmaga się z przeciążeniem czy brakiem balansu między pracą a życiem prywatnym. Widzimy to wyraźnie w codziennej pracy rekrutacyjnej. Kandydaci coraz częściej podejmują decyzje o zmianie pracy nie dlatego, że chcą awansować czy zwiększyć zarobki, ale dlatego, że chcą odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Wybierają mniej wymagające role, rezygnując z części wynagrodzenia, by mieć mniej presji i większy wpływ na swój rytm pracy – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.
Pracodawcy powinni zadbać o wspierających liderów
Agnieszka Krzemień, coach kariery, managerka marki Right Management Talent Solutions zwraca uwagę, że trudno mówić o prawdziwej równowadze między pracą a życiem prywatnym, jeśli tyle osób większość firm promuje u siebie kulturę tzw. ciągłej dostępności oraz przepracowania. - Deklaracje powinny znajdować odzwierciedlenie w codziennych działaniach. Pracownicy oczekują autentyczności. Jeśli wellbeing jest określany jako priorytet, konieczne jest wdrażanie rozwiązań potwierdzających tę wartość w praktyce. Elastyczność należy traktować nie jako benefit, lecz standard nowoczesnego środowiska pracy – podkreśla.
Nie wszyscy są zadowoleni z pracy
W Polsce 57 proc. pracowników odczuwa zadowolenie z obecnej pracy i nie planuje w najbliższym półroczu zmieniać zatrudnienia. Z drugiej strony, aż 39 proc. osób deklaruje brak poczucia komfortu w aktualnym miejscu pracy i rozważa jego zmianę w nadchodzących miesiącach. 65 proc. ankietowanych ma poczucie stabilizacji zawodowej, a 60 proc. jest przekonanych, że w ciągu najbliższego półrocza znalazłoby nowe zatrudnienie i to bez większych trudności. Niepokojącym sygnałem jest niestety brak zaufania do kadry zarządzającej. Około 30 proc. ankietowanych nie ufa swoim przełożonym w kwestiach dotyczących rozwoju kariery i zawodowych perspektyw.
JK
24@bialystokonline.pl