Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest komunikacja uniwersalna, z czego wynika potrzeba jej tworzenia, co jest motywem kreowania sztucznych narzędzi komunikacji (języków, alfabetów, systemów pisma, kodów - w tym kodów wizualnych, np. alfabetu Morse’a). Porusza także temat języka jako produktu społecznego.
Główną ideą przyświecającą wielu próbom wynalezienia języka uniwersalnego (doskonałego) było stworzenie narzędzia służącego zjednoczeniu. Poszukiwania języka doskonałego doprowadziły z kolei do koncepcji powrotu do języka pierwotnego. Jednym z głównych wątków wystawy jest mit wieży Babel i motyw pomieszania języków.
Prezentacja ma charakter międzynarodowy, biorą w niej udział artyści z Polski, Francji, Danii, Węgier. Wernisaż o godz. 18. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z artystami zaplanowano w sobotę (20.06) o godz. 11. Wystawie towarzyszą warsztaty rodzinne, również w sobotę (godz. 11-12.30, obowiązuje rekrutacja) oraz wykład prof. Waltera Żelaznego (25.06 o godz. 18).
Patronujemy wydarzeniu.
Szczegóły:
Czysty język w Galerii Arsenał