Czym jest kwarantanna? Galeria Arsenał organizuje wirtualną wystawę
Solidarność i sprawstwo - tak zatytułowana jest wirtualna wystawa organizowana przez Galerię Arsenał, która będzie poświęcona pandemii koronawirusa i problemom z nią związanym. Prace można przesyłać do 5 maja.
Maciej Zaniewski
Projekty o codzienności i nadziei
- Jak wszyscy próbujemy odnaleźć się w obecnym kryzysie. Usiłując walczyć z pandemią, znaleźliśmy się w polu stanu wyjątkowego. Ponownie zamykamy się w granicach państw narodowych, wprowadzających nadzwyczajne narzędzia kontroli i nadzoru. Chcemy jednak wierzyć, że okres kwarantanny może być także momentem spotęgowanego sprawstwa i budowania wspólnot opartych na działaniu i współpracy. Zadajemy sobie pytanie o misję czasowo zamkniętej instytucji sztuki. Sądzimy, że jest nią nie tylko wirtualny kontakt z publicznością, ale też solidarność z Wami i udostępnianie przestrzeni dialogu. Nie chcemy pisać do zobaczenia po wszystkim. Chcemy wiedzieć, czy wszyscy możecie pozwolić sobie na pozostanie w domu, czy nie potrzebujecie wsparcia. Czym jest dla Was kwarantanna? Ślijcie do nas wiadomości i projekty o codzienności, trudnościach i nadziei. Podzielcie się swoimi doświadczeniami pracy, samotności i relacji międzyludzkich w czasach pandemii - zwracają się do artystów Katarzyna Różniak i Eliza Urwanowicz-Rojecka.
Przede wszystkim zachęcają jednak do refleksji nad możliwymi modelami solidarności środowisk artystycznych i aktywistycznych, społeczności lokalnych, grup zawodowych - solidarności z osobami wykluczonymi i znajdującymi się w grupach podwyższonego ryzyka zachorowania, z osobami nie-ludzkimi, z najsłabszymi wobec wirusa i wobec ekonomicznych skutków epidemii. Czekają na dokumentacje akcji wzajemnej pomocy, przemyślenia o możliwościach i ograniczeniach Internetu jako narzędzia tworzenia wspólnot, próby odpowiedzi na pytanie, jak nie ustawać w walce o lepszą przyszłość, kiedy nie są dostępne narzędzia takie jak publiczne demonstracje i protesty, na propozycje kryzysowego wykorzystania narzędzi artystycznych.
- Kryzys potęguje problemy generowane przez globalny kapitalizm, neoliberalną politykę i niekontrolowany konsumpcjonizm. Jednak, jak przypomina dzisiaj Naomi Klein, koniec tej historii nie został jeszcze napisany. Według niej decyzje o sposobie wyjścia z kryzysu nie leżą jedynie w gestii elit i decydentów. Opierać się będą na ideach krążących wokół od dawna. Także tych do tej pory odrzucanych jako utopijne, a dziś stających się częścią codziennej batalii, którą podjąć może każda i każdy z nas. Tego typu szansę dają nam tylko momenty głębokiego kryzysu - dodają pomysłodawcy projektu.
Jak aplikować?
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dokumenty: proponowaną pracę lub koncepcję projektu w dowolnej technice i formacie umożliwiającym prezentację online, autorski opis pracy i CV.
Załączniki nie powinny przekraczać 5MB. W przypadku filmów, prac wideo lub innych, większych plików cyfrowych należy przesłać link np. do Vimeo, Youtube lub przesłać załączników przez Wetransfer
Zgłoszenie należy wysłać na adres opencall@galeria-arsenal.pl do 5 maja 2020 roku.
W temacie wiadomości trzeba wpisać: Open Call: Solidarność i Sprawstwo.
Organizatorzy naboru proszą, aby prace były wykonywane z zachowaniem środków ostrożności obowiązujących podczas epidemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl