Czym chata bogata - obiad nie tylko polski. Zaproś cudzoziemca do swojego stołu
Przyjęcie cudzoziemca do swojego stołu jest okazją do wzajemnego poznania i posmakowania odmiennych kultur - po raz kolejny w Białymstoku odbędzie się akcja Czym chata bogata - obiad nie tylko polski
UM Białystok/Marcin Jakowiak
Fundacja Dialog już po raz 4. zaprasza białostoczan do udziału w akcji Czym chata bogata - obiad nie tylko polski, która odbędzie się w niedzielę (27 listopada). Jej główną ideą jest promowanie przy wspólnym obiedzie wzajemnej komunikacji i tworzenie codziennych relacji pomiędzy białostoczanami a cudzoziemcami mieszkającymi w naszym mieście.
- Zapraszamy wszystkie rodziny zainteresowane tym, aby zaprosić rodzinę z innej części świata, żyjącą w tym samym mieście co my oraz dzielić wspólny obiad! - mówi Marcin Kruhlej z Fundacji Dialog – Każdy może zostać także ich gościem! Forma zaangażowania zależy tylko od osób, które się do nas zgłoszą – podkreśla.
Mile widziani są w szczególności ci, którzy lubią próbować nowych rzeczy i poznawać nowych ludzi.
Jak podkreślają organizatorzy, jeżeli jesteś zainteresowany bogatą kulturą mieszkających w Białymstoku cudzoziemców, to projekt Czym chata bogata jest właśnie dla Ciebie.
W tym roku wszyscy uczestnicy będą mogli również wysłuchać koncertu zespołu Wasiloczki, śpiewającego muzykę białoruską, ukraińska i rosyjską, który odbędzie się również w niedzielę (27 listopada) po południu w białostockich Spodkach.
Międzynarodowa akcja Czym chata bogata – obiad nie tylko polski (w innych krajach Next Door Family) obchodzi już na świecie swoją 13. rocznicę. Akcja została zapoczątkowana w Czechach. Do tej pory ponad 1,2 tys. rodzin miało okazję zjeść wspólnie niedzielny obiad. Od kilku lat projekt jest realizowany na poziomie międzynarodowym w 7 krajach Unii Europejskiej. Obecnie odbywa się m.in. w Portugalii, Hiszpanii i w Polsce, właśnie w Białymstoku.
Fundacja Dialog jest organizacją pożytku publicznego, która powstała z inicjatywy Michała Gawła oraz grupy osób w 2001 r. Jej celem jest wychowywanie i edukowanie dzieci, młodzieży, dorosłych, pomoc drugiemu człowiekowi, wspieranie twórczości i przedsiębiorczości, działalności kulturalnej i dziedzictwa narodowego. Działania skierowane są do wszystkich osób, bez względu na wyznanie, narodowość czy światopogląd i obejmują m.in. edukację dzieci i młodzieży, integrację społeczną osób w trudnej sytuacji, wsparcie dzieci przebywających w rodzinach zastępczych, pracę z uchodźcami, migrantami i mniejszościami etnicznymi, rozwój idei mentoringu i wolontariatu, bezpłatną bibliotekę i mediatekę.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl