Nauka

Wróć

Czy zbliża się koniec papierowych podręczników? I czy polska oświata jest na to gotowa?

2023-11-23 08:12:32
Czy możliwe jest, by w niedalekiej przyszłości ze szkół zniknęły tradycyjne, papierowe książki? Pomysł dla jednych jest kontrowersyjny, a dla innych - wręcz doskonały.
pixabay.com
Nie ma wątpliwości, że nowe technologie wkradły się już w każdy zakamarek naszego życia. W związku z tym polska platforma do pracy, szkoleń oraz webinarów ClickMeeting postanowiła przeprowadzić badanie dotyczące m.in. podręczników cyfrowych i innych form nauki tego typu. 

Wydawałoby się, że Polacy raczej będą przywiązani do tradycyjnej, papierowej książki. Okazuje się jednak, że około 30% ankietowanych uważa, że to bardzo dobry pomysł, by pojawiły się tzw. e-książki. Co ciekawe prawie połowa respondentów przyznała także, że zajęcia edukacyjne w trybie zdalnym mogą być równie efektywne, jak te tradycyjne. Tu jednak spora część (bo aż 30 proc.) twierdzi, że nauka na odległość nie jest tak skuteczna, jak ta tradycyjna, gdy uczniowie zasiadają w ławkach. 

Wyniki badania wyraźnie wskazują, jak złożonym zjawiskiem w oczach Polaków jest edukacja online. Blisko połowa respondentów uważa, że korepetycje oraz zajęcia edukacyjne online mogą być równie skuteczne, co te odbywające się w trybie stacjonarnym. To optymistyczne spojrzenie na rozwijający się obszar edukacji zdalnej. Coraz więcej osób w naszym kraju dostrzega potencjał w wykorzystywaniu nowych technologii w nauce. Edukacja online jest wyzwaniem i możliwością jednocześnie. Aby była efektywna, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i osób uczących się, i nauczycieli – komentuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.

Czy skoro wzrasta społeczna akceptacja dla takich narzędzi edukacyjnych jak cyfrowe podręczniki, to jest szansa, iż te niebawem pojawią się w szkołach? Na to się na razie jednak nie zapowiada. Być może z czasem będą one formą dodatkowej pomocy w wybranych placówkach, jednak nie wydaje się, by polska oświata była gotowa. 

Połowa Polaków uważa, że pomoc przy kupnie wyprawki szkolnej jest ważna i potrzebna

Jak wynika z badania, ponad połowa naszych rodaków uważa, że osoby w trudnej sytuacji powinny otrzymywać wyprawkę szkolną dla swoich dzieci, z kolei 34 proc. pytanych uważa, że jest niezbędna dla wszystkich. Tylko 9 proc. jest zdania, że nie powinno być żadnych środków przyznawanych na ten cel. 

Ankietowani zostali także zapytani o to, ile byliby gotowi zapłacić za godzinę korepetycji lub nauki online. Co ciekawe, aż 40 proc. osób przyznało, że nie jest w ogóle zainteresowana takimi zajęciami, z kolei 37 proc. uznało, że zapłaciłoby za nie od 20 do 50 zł. Zaledwie 18 proc. respondentów deklaruje, że może na ten cel przeznaczyć od 50 do 90 zł. 
Redakcja
24@bialystokonline.pl