Aktualności

Wróć

Czy w Podlaskiem mamy ekogminy? [RANKING]

2023-12-04 11:10:25
Które podlaskie gminy są ekoskuteczne, ekoaktywne, ekoefektywne energetycznie, ekozaangażowane oraz ekooperatywne? Poznaliśmy wyniki rankingu.
Krzysztof Duszyński/UMWP
Wyłoniono laureatów

Znane są wyniki rankingu Ekogmina, którego celem jej wyróżnienie samorządów efektywnie wykorzystujących pieniądze, realizując projekty wpływające na poprawę jakości środowiska i bezpieczeństwa ekologicznego na swoich terenach. I nie chodzi tu tylko o inwestycje gminne, ale też te wdrażane przez firmy oraz mieszkańców.

Nagrody i wyróżnienia przyznawano w pięciu kategoriach:
- Gmina Ekoskuteczna,
- Gmina Ekoaktywna,
- Gmina Ekoefektywna Energetycznie,
- Gmina Ekozaangażowana,
- Gmina Ekooperatywna.

Tytuł Gminy Ekoskutecznej otrzymało Klukowo, które zwyciężyło również w kategorii Gmina Ekozaangażowana. Gminą najbardziej Ekoaktywną i Ekooperatywną zostało zaś Jeleniewo. Natomiast Ciechanowiec zdobył pierwsze miejsce w kategorii Gmina Ekoefektywna Energetycznie. Za ekoaktywność i ekooperatywność doceniono równie gminę Filipów.

– Musimy napisać dobry projekt, musimy znaleźć wykonawcę, złożyć wniosek, a nie mamy gwarancji, że pieniądze otrzymamy. A są one potrzebne dla gmin, żeby działać na korzyść środowiska, czy to poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów czy wymieniając kopciuchy. To jest bardzo potrzebne dla przyrody i dla nas – mówił podczas uroczystej gali wójt Filipowa Tomasz Rogowski.

Organizatorem rankingu Ekogmina jest Kurier Poranny i Gazeta Współczesna, a partnerem strategicznym Samorząd Województwa Podlaskiego.

Współpraca na linii gminy - województwo

Samorząd województwa współpracuje z samorządami gminnymi w sprawach inwestycji proekologicznych. Chodzi głównie o pieniądze z programów regionalnych. Jak podkreślała dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim Anna Krysztopik, w poprzedniej perspektywie finansowej gminy chętnie sięgały po fundusze unijne.

– Pula pieniędzy przeznaczona na działania związane z ochroną środowiska, która została skutecznie wykorzystana przez gminy, jest bardzo duża, bo to około 515 milionów złotych, natomiast w obecnej perspektywie będą to rekordowe środki, bo 419 milionów euro – informowała dyrektor Krysztopik.

W rankingu „Ekogmina” doceniane są właśnie te samorządy, które pomimo skomplikowanych procedur, często niemałych wkładów własnych, starają się pozyskać jak najwięcej pieniędzy zewnętrznych na poprawę jakości środowiska naturalnego. To są działania wpływające na redukcję emisji gazów cieplarnianych, bioróżnorodność, działania związane z gospodarką obiegu zamkniętego czy adaptacją do zmian klimatu.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl