Czy ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to to samo? Większość ludzi jest w błędzie
Wiele osób jest zdania, że ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to to samo, tylko pod inną nazwą. Czy faktycznie tak jest?
pixabay.com
Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne, chociaż z pozoru wydają się podobne, to tak naprawdę są to zupełnie różnie ubezpieczenia. Niewłaściwe ich rozróżnianie może mieć przykre zwolnienie, ponieważ w trakcie choroby można nie mieć prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego.
Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, natomiast ubezpieczenie chorobowe zapewnia wypłatę na czas tego leczenia.
- Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala korzystać z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne wpłacane są do ZUS-u i przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Warto wiedzieć, że każda osoba opłacająca składki na ubezpieczenie chorobowe, gdy spełni odpowiednie warunki, może korzystać z płatnego zwolnienia. Jeśli ubezpieczony będzie z powodu choroby niezdolny do wykonywania swoich obowiązków, otrzyma zasiłek chorobowy. Jeśli zachoruje mu dziecko, rodzic, czy małżonek, którzy będą wymagali opieki, to również z ubezpieczenia chorobowego (na czas tej opieki) będą wypłacane pieniądze, jako zasiłek opiekuńczy.
- W przypadku przedłużającej się choroby z tego ubezpieczenia można mieć wypłacone świadczenie rehabilitacyjne. Ubezpieczenie chorobowe daje także prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie - dodaje rzeczniczka ZUS.
Kiedy ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe w przypadku osób, które pracują na umowę o pracę. Jeśli ktoś pracuje na umowę zlecenie lub prowadzi własny biznes, może przystąpić do niego dobrowolnie.
- Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby, czy opieki nad chorym dzieckiem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza że składka na to ubezpieczenie nie jest wysoka i wynosi tylko 2,45 proc. - wyjaśnia Krupicka.
Z kolei ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego pracownika, bez względu na to, czy wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenia, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem. Posiada je też osoba bezrobotna, jeśli jest zarejestrowana w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony, jako członek rodziny. Takie zgłoszenie np. małżonka, nie powoduje, że jest potrącana większa kwota z wynagrodzenia.
Bez względu na to, czy do ubezpieczenia zdrowotnego jest zgłoszona jedna, czy dwie osoby (np. małżonek i uczące się dziecko), składka na to ubezpieczenie będzie wynosiła zawsze 9 proc.
Redakcja JK
24@bialystokonline.pl