Czy tytani są wśród nas? Wystawa Jarosława Perszki Śpiący Tytani
Jarosław Perszko - znany w Białymstoku artysta, profesor sztuki, zaprezentuje swoje prace w Galerii Sleńdzińskich. Jego wystawa pt.: Śpiący Tytani na pewno zaintryguje wszystkich.
Materiały prasowe
Tytani - w mitologii greckiej bogowie z pokolenia olbrzymów, istniejący przed bogami olimpijskimi. Słynęli z ogromnej siły.
W wystawie Śpiący Tytani Jarosław Perszko nieco przewrotnie podchodzi do tematu. Tutaj Tytani są uśpieni, pozostają w stanie zawieszenia, są wtopieni jakby w inny świat. Trudno jest dostrzec Tytanów - bogów czasu, światła, rozumu, do jakich przywykliśmy. Przecież nawet kultura, z której się wywodzą jest dziś słabo czytelna. Być może jest to sytuacja przejściowa – gdy się przebudzą, będziemy gdzieś indziej. A jednak jego Tytani są obecni.
Otaczają nas, możemy wręcz usłyszeć gazowy krwiobieg w ich szklanych ciałach, doznać ruchu światła. Neonowe obiekty artysty nie służą temu, aby je po prostu oglądać – powinniśmy pomiędzy nie wejść i doświadczyć ich fizycznej obecności. Tytanów należy poczuć - czytamy słowa kuratora wystawy - Dawida Bujno.
Jarosław Perszko urodził się w 1962 r. Jest on profesorem sztuki, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1989). Perszko od 2002 roku pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Jest on rzeźbiarzem, performerem, autorem obiektów intermedialnych, scenografii dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego. Ponadto artysta jest autorem realizacji form w przestrzeni publicznej i pomnikowych. Miał wystawy indywidualne i zbiorowe w czołowych instytucjach kulturalnych takich jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku czy Muzeum Narodowym w Rydze. Jarosław Perszko w 2019 r. został uhonorowany m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (5.05) o godz. 18:00 w Galerii Sleńdzińskich w siedzibie na ul. Legionowej 2. Wstęp jest bezpłatny.
Ekspozycję będzie można oglądać do 18 czerwca. Bilet wstępu kosztuje 8 zł (normalny), 4 zł (ulgowy); w każdą niedzielę wstęp jest wolny.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl