Czy to będzie szczęśliwa siódemka Politechniki Białostockiej?
To będzie 7. analog łazika marsjańskiego, który projektowany i budowany jest przez 7 studentów Wydziału Mechanicznego PB. Chcą oni w czerwcu zaprezentować swoje możliwości na zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.
Politechnika Białostocka
Politechnika wśród 82 drużyn z 13 krajów
University Rover Challenge w stanie Utah to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. W tym roku odbywać się będą od 1 do 3 czerwca. Do tej edycji zawodów zgłosiły się 82 drużyny z 13 krajów. Wśród uczestników są też reprezentanci Politechniki Białostockiej. Oprócz nich, Polskę reprezentować będą uczelnie z Rzeszowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy.
Studenci Wydziału Mechanicznego PB analogi łazików marsjańskich budują od 2010 r. Skonstruowali już 6 takich robotów - Magma, Magma 2, Hyperion, Hyperion 2, #next i RED.
6 razy brali udział w zawodach University Rover Challenge w USA: 3 razy zajęli I miejsce (w 2011, 2013, 2014 r.), 1 - III (w 2010 r.), 1 - IV (w 2015 r.) i 1 – VII (w 2016 r.).
Pierwszy etap już za nimi
By wziąć udział w konkurencjach rozgrywanych na pustyni w stanie Utah, należy przejść kilkustopniowe kwalifikacje.
- Pierwszy etap, czyli oficjalna rejestracja, już za nami – informuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, sprawująca opiekę naukową nad zespołem. - Przed nami kolejny, czyli przygotowanie i przesłanie dokumentacji technicznej dotyczącej projektu, a następnie prezentacja filmu pokazującego działanie łazika. To kończy formalną część kwalifikacyjną. Pozostaje tylko czekać na informacje, które drużyny zostały zakwalifikowane do czerwcowych zawodów.
Tegoroczna konstrukcja ma różnić się od poprzednich.
- Jest to spowodowane koniecznością dostosowania konstrukcji do wymogów konkursu i nowych konkurencji, w których mamy szansę startować. Powtórzone będą rozwiązania, które sprawdziły się podczas poprzednich edycji zawodów – na przykład budowa modułowa, ułatwiająca serwisowanie robota - tłumaczy Paweł Turycz, student automatyki i robotyki koordynujący projekt.
Trwają prace nad konstrukcją
Na czym polegają utrudnienia w tej edycji University Rover Challenge? Np. łaziki będą musiały samodzielnie dotrzeć do punktów położonych w kamienistym, pagórkowatym terenie. W dodatku skróceniu uległ czas, jaki zespoły mają na przygotowanie pomiędzy 2 konkurencjami terenowymi, czyli pomiędzy zadaniem asystowania astronaucie a przejazdem w trudnym terenie.
- To wymusza zastosowanie rozwiązań umożliwiających szybką zmianę konfiguracji łazika oraz szybką diagnostykę całej konstrukcji. Priorytetami konstrukcyjnymi są: zwiększenie zasięgu komunikacji, dłuższy czas działania na zasilaniu bateryjnym, większa manewrowość, zupełnie nowa koncepcja robotycznego ramienia, a przy tym – redukcja wagi konstrukcji – dodaje Paweł.
Trwają prace nad konstrukcją. Studenci (Paweł Turycz, Krzysztof Wojciech Zalewski, Adrian Pilis, Aneta Łukowska, Piotr Tomaszuk, Łukasz Mierzejewski i Tomasz Szczęsny) przygotowują prototyp podstawy jezdnej. Planowane testy prototypu przewidziane są na marzec. Dzięki temu studenci chcą wykryć ewentualne wady konstrukcyjne oraz programowe i poprawić je jeszcze w Polsce.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl