Karta honorowana jest w całej Unii Europejskiej oraz krajach EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Nie da się również ukryć, że ogromna popularność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wiąże się z tym, że można ją otrzymać bez ponoszenia żadnych kosztów.
1. Karta EKUZ online w trzech krokach
2. Co należy wiedzieć, zamawiając kartę EKUZ?
3. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego czy ubezpieczenie?
4. Pomoc w znalezieniu ubezpieczenia turystycznego
Karta ma więc wiele istotnych zalet, dlatego każdy, kto zamierza w najbliższym czasie polecieć za granicę, powinien skorzystać z tej możliwości i wyrobić EKUZ. Przy okazji warto również pomyśleć o dodatkowej ochronie w postaci ubezpieczenia turystycznego, ponieważ sama karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa.
Karta EKUZ online w trzech krokach
Czas oczekiwania na wydanie karty jest zazwyczaj krótki i nie powinien przekroczyć kilkunastu dni. Dodatkowo wniosek o EKUZ możesz złożyć przez internet. W tym celu trzeba jedynie zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, przejść do Moje Konto i wypełnić krótki formularz. Dzięki temu, że nie jest wymagane dołączanie zdjęcia, każdy może to zrobić w dowolnym momencie. Cały proces wyrobienia karty jest bardzo intuicyjny i można go sprowadzić do trzech kroków:
- wypełnienie wniosku o kartę (oprócz formularza online, można również złożyć go osobiście w oddziale NFZ),
- podanie danych z dowodu osobistego,
- oczekiwanie na kartę (w przypadku składania formularza przez internet, karta zostanie dostarczona pocztą).
Co należy wiedzieć, zamawiając kartę EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niewątpliwie duże udogodnienie dla wszystkich, którzy podróżują po krajach UE oraz EFTA. Wiele osób zapomina jednak o tym, że z kartą wiąże się kilka istotnych ograniczeń. Lepiej się z nimi zapoznać przed wyjazdem, aby później nie trzeba było z własnej kieszeni ponosić wysokich kosztów leczenia.
EKUZ nie pokryje kosztów ewentualnego transportu medycznego do Polski, podobnie jak nie pomoże przy korzystaniu z odpłatnej opieki prywatnej. Co więcej, w wielu krajach trzeba będzie z własnej kieszeni ponieść nie tylko opłaty za leki, ale również część kosztów związanych z wizytą lekarską. Takie sytuacje mają miejsce na przykład w Austrii oraz we Francji.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego czy ubezpieczenie?
Na szczęście wcale nie trzeba wybierać pomiędzy kartą EKUZ a tradycyjnym ubezpieczeniem turystycznym, szczególnie że pierwszą z nich można wyrobić bez żadnych opłat. Idealną ochronę zapewni połączenie tych rozwiązań. Dzięki temu w razie drobnych wypadków będzie można bazować na świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a w przypadku poważniejszych problemów ubezpieczony zyska możliwość skorzystania z pełnej ochrony.
Pomoc w znalezieniu ubezpieczenia turystycznego
Najlepiej więc już teraz wypełnij wniosek online. Czekając na wydanie karty EKUZ, warto natomiast skorzystać z porównywarki ofert i znaleźć dla siebie najlepsze ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie. Uprawni to do otrzymywania świadczeń również przy nietypowych problemach zdrowotnych. Porównywarka ubezpieczeń dostępna jest na stronie, na której opisana została
karta EKUZ online. Jest to duże ułatwienie dla osób, które chcą szybko załatwić tego typu formalności i cieszyć się bezpieczną podróżą.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]