Czy można odmówić opieki medycznej nieubezpieczonemu dziecku?
Brak zgłoszenia do ubezpieczenia dziecka przez rodzica nie ma wpływu na świadczenie usług zdrowotnych. Ustawa umożliwia bezpłatne korzystanie z opieki medycznej przez dzieci do 18. roku życia. Wystarczy wypełnić oświadczenie.
pixabay.com
Dzieci, które nie zostały zgłoszone przez rodzica do ubezpieczenia mają prawo do świadczeń zdrowotnych. Brak potwierdzenia w systemie eWUŚ nie może być przyczyną odmówienia udzielenia opieki lekarskiej. W takiej sytuacji rodzic powinien jedynie wypełnić oświadczenie.
Jak wynika z ustawy osoby do 18. roku życia, mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie. Ustawa stanowi jednak, że podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia, co oznacza, że muszą być do ubezpieczenia zgłoszone. Zgłoszenie dziecka lub dzieci do ubezpieczenia nie ma wpływu na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Świadczeniodawca ma obowiązek sprawdzić, z jakiego tytułu dziecko korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej, jednak brak potwierdzenia w eWUŚ lub odpowiedniego dokumentu tj. skróconego odpisu aktu urodzenia nie może być powodem odmowy udzielenia dziecku świadczenia opieki zdrowotnej.
Jako tytuł rozliczenia z NFZ za świadczenia wykonane na rzecz dzieci nieubezpieczonych, świadczeniodawca przedstawia status: dziecko nieubezpieczone z prawem do świadczeń, do 18. roku życia.
Podsumowując: rodzic, który nie posiada ubezpieczenia bez obaw może wybrać się z dzieckiem na wizytę do lekarza. Przed skorzystaniem z konsultacji lekarskiej będzie musiał wypełnić oświadczenie w przypadku, gdy nie będzie posiadać przy sobie aktu urodzenia dziecka.
Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl