Zdrowie

Wróć

Czy medyczna marihuana to samo zdrowie?

2023-09-18 11:28:36
Nie od dziś mówi się o leczniczych i prozdrowotnych właściwościach różnorodnych ziół i innych roślin. Składniki w nich zawarte, takie jak antyoksydanty czy olejki eteryczne łagodzą rozmaite dolegliwości od wieków. Od wielu lat prowadzone są badania nad takimi właściwościami marihuany. Choć zostały one naukowo potwierdzone, temat wciąż budzi wiele kontrowersji.
Dobra wiadomość jest taka, że terapeutyczna marihuana jest w tej chwili w Polsce legalna i dostępna na receptę. Ważne, by były to konopie ze sprawdzonych, kontrolowanych źródeł. Osoby posiadające receptę na medyczną marihuanę mogą ją zakupić w aptece. Kto ma uprawnienia do wystawienia takiej recepty i jak dokładnie wpływa ona na organizm?


Marihuana terapeutyczna legalna i nielegalna - co je różni?

Czym jest więc medyczna marihuana na receptę i w czym się różni od tej dostępnej na czarnym rynku? Używanie marihuany w celach rekreacyjnych jest nielegalne w Polsce. W naszym kraju nie można jej samodzielnie kupić i stosować. Nielegalne są także hodowle marihuany. Istnieją jednak konopie zawierające THC, które można nabyć zgodnie z prawem - mówimy tu o medycznej marihuanie, dostępnej w aptekach.
Medyczna marihuana pochodzi z kontrolowanych plantacji i przechodzi przez rygorystyczne procesy produkcyjne. Jest dostępna w aptekach zawsze w tej samej jakości i z identycznym składem, co gwarantuje powtarzalne działanie na organizm. Ponadto medyczna marihuana jest wolna od potencjalnie niebezpiecznych substancji i zanieczyszczeń, które często znajdują się w suszu oferowanym na czarnym rynku. Niemniej jednak, aby legalnie zakupić i stosować medyczną marihuanę, potrzebna jest recepta na marihuanę, którą może wystawić lekarz.


Kto może wystawić e-recepty na medyczną marihuanę?

Kto jest upoważniony do wystawiania recepty na medyczną marihuanę? Marihuana terapeutyczna w Polsce jest wydawana wyłącznie na zalecenie lekarza, a receptę można uzyskać nie tylko podczas tradycyjnej wizyty lekarskiej, ale także w czasie konsultacji online. Lekarze z różnych placówek medycznych, które oferują usługi online, mogą przepisywać marihuanę na receptę. Do takiej konsultacji warto skorzystać ze sprawdzonej placówki medycznej, którą jest: zielonytemat.pl. To wygodne rozwiązanie, które pozwala każdemu pacjentowi uzyskać szybki dostęp do pomocy. Jednak warto tu wspomnieć, że nie każdy otrzymuje e-receptę na medyczną marihuanę. Jest ona zapisywana tylko w uzasadnionych przypadkach. Gdzie można zakupić medyczną marihuanę przepisaną online? Jest to możliwe w każdej aptece, która sprzedaje produkty konopne, choć warto pamiętać, że koszty medycznej marihuany nie są refundowane.

Recepta na medyczną marihuanę nie może być wystawiana dla każdego pacjenta, który zwraca się do lekarza, nawet w przypadku prywatnych konsultacji. Pacjent musi przejść proces oceny, aby zakwalifikować się do terapii konopnej. Lekarz musi sprawdzić, czy medyczna marihuana ma szansę okazać się skuteczna i bezpieczna w przypadku danego pacjenta. Zazwyczaj terapię konopną zaleca się pacjentom, którzy nie uzyskali odpowiedniej poprawy lub doświadczają silnych skutków ubocznych tradycyjnych metod leczenia.


Medyczna marihuana i jej wpływ na zdrowie człowieka

Jak zatem medyczna marihuana wpływa na zdrowie? Kiedy może pomóc? Zastosowanie konopi w medycynie jest różnorodne, a badania nad wpływem kannabinoidów na organizm człowieka są nadal prowadzone. Czy więc recepta na medyczną marihuanę zawsze oznacza korzyść dla zdrowia? Jeśli jest wystawiana przez specjalistę w dziedzinie terapii konopnej i dawka jest odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, to z pewnością może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Jednak kluczowe jest właściwe stosowanie produktu i regularne monitorowanie terapii przez lekarza.

Kannabinoidy obecne w medycznej marihuanie mają szerokie działanie na organizm, ponieważ oddziałują na rozsiane po całym ciele receptory endokannabinoidowe. Dlatego medyczna marihuana może działać przeciwbólowo, przeciwwymiotnie, przeciwzapalnie, stymulować apetyt i regulować układ immunologiczny. Ponadto ma działanie przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe, a także wiele innych właściwości cenionych w medycynie alternatywnej. Skuteczność i wpływ na organizm zależą od dawki medycznej marihuany oraz jej składu, w tym proporcji THC i CBD. To lekarz podejmuje decyzję o rodzaju medycznej marihuany, która będzie najlepiej odpowiadać pacjentowi i ustala odpowiednie dawkowanie, kontrolując przebieg terapii.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]