Zdrowie

Wróć

Czy masz ubezpieczenie zdrowotne? Upewnij się w Podlaskim Oddziale NFZ

2013-01-03 00:00:00
Od 1 stycznia 2013 roku, wybierając się do lekarza, pacjent nie będzie musiał nosić przy sobie dokumentów potwierdzających jego ubezpieczenie zdrowotne. Ruszył bowiem system eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców.
sxc.hu
Aby udowodnić w rejestracji, przychodni czy w izbie przyjęć szpitala, że mamy prawo do darmowych świadczeń opieki zdrowotnej, wystarczy że podamy swój numer Pesel i okażemy dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport prawo jazdy, dzieci - legitymację szkolną).

Nasz numer Pesel zostanie wprowadzony przez lekarza lub panią w rejestracji do specjalnego systemu eWUŚ i w ciągu kilku sekund na ekranie komputera pojawi się okienko: zielone z informacją: NFZ potwierdza prawa do świadczeń lub czerwone z informacją: NFZ nie potwierdza prawa do świadczeń. Co robić, gdy pojawi się czerwony ekran? Nie oznacza to, że nie można skorzystać z zaplanowanej wizyty czy leczenia. Jeśli pacjent jest przekonany, że ma prawo do świadczeń, może je potwierdzić za pomocą: dokumentów, które okazywał do tej pory lub złożyć oświadczenie o prawie do świadczeń zawierające takie informacje jak: imię, nazwisko, adres, podstawa prawna do świadczeń np. emerytura, umowa o pracę, numer PESEL, dokument tożsamości. W takiej sytuacji jednak warto sprawdzić swoje uprawnienia do bezpłatnego leczenia (oraz zgłoszonych przez nas do ubezpieczenia członków rodziny np. dziecka, małżonka, wnuka) u swojego pracodawcy, w ZUS, KRUS, czy urzędzie pracy. I wyjaśnić, dlaczego ekran zapalił się na czerwono.

Osoby, które chcą się przekonać, jak działa system eWUŚ oraz zadać pytania dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych i praw pacjenta mogą wybrać się do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Białymstoku oraz delegatur w Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach. Należy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego lub innego dokumentu z numerem PESEL.

Czym jest eWUŚ?

To elektroniczny system na bieżąco informujący świadczeniodawców o uprawnieniach pacjentów do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Dane w tym systemie pochodzą z bazy danych NFZ określanej nazwą Centralny Wykaz Ubezpieczonych (CWU). Od 1 stycznia 2013 r. każdy świadczeniobiorca udający się do lekarza będzie mógł potwierdzić swoje prawo do świadczeń bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów poświadczających uprawnienia.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl