Czy manipulator może zastąpić rękę? Wykład na Polibudzie
Obecnie trwają prace nad stworzeniem sztucznego odpowiednika ludzkiej dłoni. Czy jednak techniczny wynalazek może zastąpić prawdziwą rękę? Wykład na temat wygłosi dr inż. Zbigniew Kulesza.
sxc.hu
Ludzka dłoń jest zbudowana z dwudziestu siedmiu odrębnych kości, elastycznie ze sobą połączonych ścięgnami, mięśniami oraz wiązaniami chrzęstnymi. Wyposażona w szereg receptorów: temperatury, pozycji, ucisku czy bólu, dzięki specjalnej strukturze połączeń, jest w stanie przenosić zdumiewająco duże siły i ma możliwości ruchu w prawie każdym kierunku. Budowa sztucznego zamiennika ręki okazuje się przedsięwzięciem bardzo trudnym, ponieważ nic nie jest w stanie zastąpić ludzkiego ciała i w niewielkim stopniu zamienniki przypominają konwencjonalny pierwowzór.
W trakcie wykładu zostaną przedstawione różne konstrukcje sztucznych dłoni, podstawowe zagadnienia związane z ich budową, czujniki pomiarowe i elementy napędowe. Zaprezentowany zostanie także prototyp sztucznej dłoni, realizowany w Katedrze Automatyki i Robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Wykład odbędzie się w 20 marca o godz. 9 w sali 107 Wydziału Mechanicznego.
MAG