Praca

Wróć

Czy kobieta to pracownik podwyższonego ryzyka?

2019-06-27 07:56:46
Jak wynika z badań, w Polsce pracuje 6 na 10 kobiet. Jest to niestety poniżej średniej unijnej. Do tego panie zarabiają mniej niż panowie i trudniej im awansować.
pixabay.com
W Polsce 6 na 10 pań jest aktywnych zawodowo

Jak wynika z nowego raportu Aleo pt. Rynek pracy z kobiecej perspektywy, obecnie w naszym kraju aktywnych zawodowo jest 6 na 10 kobiet. Autorzy zestawienia porównują warunki zatrudniania w całej Unii Europejskiej. Okazuje się, że w innych krajach pracuje większy odsetek pań. Najmniej zaś w Grecji – 45,3%. Co prawda sytuacja w ostatnich latach sytuacja się zmienia, jednak Polska wciąż jest w tyle w porównaniu z innymi europejskimi krajami.

Panie są coraz ambitniejsze i coraz częściej z powodzeniem łączą karierę z życiem osobistym i rodzinnym. Coraz więcej z nich udowadnia, że można bez problemu pracować i wychowywać dzieci, więc coraz częściej po narodzinach potomka wracają do zarobkowania. Okazuje się też, że bardzo często kobiety posiadają lepsze kwalifikacje aniżeli mężczyźni. W naszym kraju, jak i w pozostałych państwach UE uczelnię wyższą ukończyła co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna.

- Wyższe wykształcenie nie gwarantuje równości szans na rynku pracy – tłumaczy Anna Górska, pracowniczka naukowa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz wicedyrektorka Research Centre for Women and Diversity in Organizations. – Jest to związane m.in. ze stereotypowymi rolami społecznymi. Kobiety wciąż postrzegane są jako te odpowiedzialne za opiekę nad domem, dziećmi, członkami rodziny i osobami starszymi.

Badania wskazują, że w Polsce najmniej pań pracuje w górnictwie i wydobywaniu oraz w budownictwie. Mężczyźni dominują także w obszarach wymagających wiedzy i kwalifikacji, takich jak informatyka i komunikacja oraz administracja.

- W Polsce kobiety poświęcają dodatkowo o dwie i pół godziny więcej niż mężczyźni na nieodpłatne prace domowe. Miesięcznie daje to kobietom 75 dodatkowych godzin, czyli równowartość połowy etatu. Pracodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i traktują kobiety jako pracowników podwyższonego ryzyka – komentuje Górska.

Trudniej jest piąć się po szczeblach kariery

Wciąż ciężko jest, jeśli chodzi o awanse. Paniom ciężej jest wspiąć się na wyższe szczeble kariery. Okazuje się, że w Polsce stanowiska kierownicze obejmuje jedynie 17% pań.

– Bycie szefem to odpowiedzialne zadanie, bo ludzie na nas polegają – ale czy płeć ma na to wpływ? Myślę, że nie. Dla mnie ważniejsza jest umiejętność podejmowania trudnych decyzji, inteligencja emocjonalna czy też komunikacja interpersonalna – mówi Natalia Świrska, współzałożycielka startupu ADA oraz zdobywczyni tytułu Businesswoman Roku.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl