Czy Erasmus dla wszystkich zastąpi programy edukacyjne UE?
Komisja Europejska chce zastąpić siedem dotychczasowych programów edukacyjnych jedynym. Erasmus dla wszystkich zaproponowany w listopadzie 2011 r. ma ułatwić dostęp do unijnych środków - podaje serwis PAP Nauka w Polsce.
sxc.hu
Ministerstwo Edukacji Narodowej zbiera obecnie opinie instytucji edukacyjnych i pozarządowych na temat opracowanych przez Komisję Europejską założeń programu.
Erasmus dla wszystkich ma połączyć siedem istniejących w budżecie UE programów edukacyjnych, takich jak program wymiany studentów i nauczycieli Erasmus Mundus i program szkoleń zawodowych Leonardo da Vinci.
To kolejny, po pakiecie infrastrukturalnym i wspólnej polityce rolnej, program proponowany przez Komisję Europejską w ramach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Pieniądze sięgające 19 mld euro, zostaną zainwestowane w wymiany studentów, stażystów, uczniów szkół średnich, młodych sportowców a także nauczycieli. Unijne środki mają również sfinansować pobyt za granicą młodzieży już pracującej.
Według szacunków KE, program ma sfinansować granty na studia i szkolenia za granicą dla 2,2 mln uczniów szkół wyższych, czyli prawie miliona więcej niż dotychczas. Unijne granty mają m.in. dofinansować wymiany studenckie z krajami spoza UE dla 135 tys. europejskich uczniów oraz naukę za granicą dla 750 tys. uczniów szkół zawodowych.
Nowy program Komisji Europejskiej skrytykował Związek Studentów Europejskich. Jego zdaniem granty na studia są wciąż za niskie, a nowy system gwarancji kredytów może utrudnić studia za granicą. Zebrane podczas konsultacji MEN opinie i wnioski będą częścią stanowiska rządu zebranego od osób działających w obszarze edukacji, szkolnictwa i wolontariatu.
Za: PAP - Nauka w Polsce
MAG