Aktualności

Wróć

Czy Białystok tworzy przestrzeń i miejsce dla kultury? Zapyta Platforma Obywatelska

2018-01-16 15:55:07
W czwartek (18.01) w ramach Klubu Obywatelskiego odbędzie się dyskusja na temat Czy Białystok tworzy przestrzeń i miejsce dla kultury?.
MN
Platforma Obywatelska swój program samorządowy postanowiła budować w oparciu o cykl spotkań z mieszkańcami Białegostoku, w ramach tzw. Klubów Obywatelskich. Pierwszy z nich, zorganizowany w listopadzie, dotyczył Krywlan i budowy lotniska (więcej: Czy odlecimy z Krywlan? Niewykluczone).

Drugie spotkanie odbędzie się w czwartek i będzie dotyczyć programu kulturalnego. Jego hasło to Czy Białystok tworzy przestrzeń i miejsce dla kultury?. Przyczynkiem do tego jest fakt, że magistrat opracowuje aktualizację Polityki Kulturalnej Miasta Białegostoku na lata 2018-2022 plus.

- To tworzy pewną przestrzeń, żeby rozmawiać o kulturze. Jednak ważne jest, żeby rozmawiać z twórcami, artystami, osobami, które organizują różne wydarzenia kulturalne. Z drugiej strony, jako Platforma Obywatelska, będziemy tworzyć program kulturalny dla Białegostoku i chcemy właśnie na ten temat rozmawiać – mówi Cezary Mielko, członek PO i dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

W rolach ekspertów podczas debaty wystąpią: dr. Maciej Białous (UwB i fundacja SOCLAB), Jolanta Szczygieł-Rogowska (dyr. Galerii im. Sleńdzińskich), Cezary Mielko, Joanna Tomalska (kierownik działu sztuki Muzeum Podlaskiego), Bożena Bednarek (stowarzyszenie Szukamy Polski), Jacek Łasiewicki (właściciel klubu Zmiana Klimatu).

Jednym z głównych tematów, poruszanych przez ekspertów ma być to, jaki rodzaj kultury – otwarty czy zamknięty - należy w Białymstoku promować.

- Jeśli chodzi o sprawy kulturalne, to wydaje mi się, że stoimy przed dylematem w dzisiejszych czasach, czy chcemy kultury, czy monokultury. Moim zdaniem powinniśmy czerpać z tradycji jagiellońskiej; żeby miasto tworzyło kulturę w oparciu o różne źródła i tradycję, począwszy od takiego twórcy jak Karpiński, poprzez Zamenhofa aż do twórców współczesnych. Białystok zawsze czerpał z rozbudowanych korzeni historycznych, ale ważne jest także otwarcie na kulturalny dialog europejski, żebyśmy nie popadli w zaściankowość – mówi zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz (PO).

Organizatorzy liczą, że na debacie pojawi się wiele osób, których polityka kulturalna miasta może bezpośrednio dotyczyć. Ich zdaniem takie spotkania to najlepsza okazja na przedstawienie przez nich swoich postulatów i pomysłów.

Początek debaty o godz. 18.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (Spodki), przy ul. św. Rocha 14.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl