Cztery konkursy. Mają zaktywizować osoby wykluczone
Dokładnie 3,34 mln zł przeznaczono w 2019 r. na konkursy w ramach programu Od wykluczenia do aktywizacji. Swoje oferty mogą składać jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.
pixabay.com
Jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o środki z projektu, którego pełna nazwa brzmi Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo.
- Wykluczenie społeczne ma wiele twarzy, tak jak wiele jest powodów tego, że niektórzy z nas nie mogą uczestniczyć w pełni w życiu społecznym, są zdani tylko na siebie, pozbawieni międzyludzkiej solidarności – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Nowe projekty, jakie powstaną dzięki konkursom, staną się z pewnością cennym wsparciem w codziennej walce z wykluczeniem społecznym i co najważniejsze, odbudują utracone więzi oraz nie dopuszczą do powstania nowych wyrw – dodaje.
W ramach przedsięwzięcia przygotowano łącznie cztery konkursy. Pierwsze dwa to: Nowy profil usług w Klubie Integracji Społecznej (chodzi o przygotowanie do ponownego pełnienia ról społecznych i zawodowych oraz do usamodzielnienia się), Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez reintegrację społeczno-zawodową w ramach indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego realizowanego w Centrum Integracji Społecznej (tu z kolei celem jest wspieranie projektów z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej).
Poza tym aplikować można jeszcze do takich konkursów jak: Aktywna Młodzież – działania na rzecz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym (przedsięwzięcie dotyczy projektów skierowanych do młodzieży od 15. do 24. roku życia, mogą być to działania m.in. edukacyjne, profilaktyczne, wychowawcze, specjalistyczne, socjalne, socjoterapeutyczne i terapeutyczne) oraz Promocja i prezentacja dobrych praktyk aktywnych form pomocy realizowanych w centrach i klubach integracji społecznej (zaplanowano pięć konferencji regionalnych w pięciu województwach oraz jedną konferencję centralną podsumowującą konferencje regionalne).
Oferty będą przyjmowane do 7 stycznia. Należy je składać do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl