Praca

Wróć

Część Polaków chce pracować krócej. Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia

2022-11-15 14:39:16
Aż 40% pracowników chciałoby, by ich relacja między pracą a życiem osobistym była lepsza. Co piąty ma zamiar skrócić swój czas pracy. Duży wpływ na to miała pandemia.
pixabay.com
Praca zdalna stała się podczas pandemii COVID-19 bardzo popularna. Wiele osób w tym czasie przewartościowało swoje relacje między życiem zawodowym a prywatnym. Jak wynika z Raportu o dobrym samopoczuciu. Praca w domu ‘22 przeprowadzonego przez NFON i Statistę wiele osób ma zamiar skrócić swój czas pracy i chce ograniczyć negatywne konsekwencje wykonywania swoich obowiązków zawodowych w domu. Coraz więcej osób stawia na edukowanie, rozwój, wyposażanie biura w nowe technologie, ale też coraz więcej ma zamiar postawić wyraźną granicę między życiem osobistym a pracą. Niektórzy są nawet gotowi zmienić pracodawcę, by móc zrealizować ten plan.

Jak wynika z raportu, praca zdalna niesie ze sobą wiele korzyści, ale nie dla wszystkich. Nie każdy umie pogodzić życie codzienne i zawodowe – właśnie ze względu na home office. Wiele osób narzeka, że skoro pracują w domu, to zdarza się, że pracodawca wymaga od nich ciągłej dostępności, nawet po godzinach pracy.

– Nazwaliśmy to paradoksem pracy zdalnej – mówi Christian Montag, profesor psychologii molekularnej na Uniwersytecie w Ulm i ekspert w zakresie wpływu technologii cyfrowych na psychikę człowieka. – Wyeliminowanie dojazdów i możliwość elastycznej organizacji harmonogramu dnia oznacza więcej wolnego czasu, który można poświęcić dla siebie i rodziny. A jednak często wcale nie wiąże się to z mniejszym obciążeniem pracą, wręcz przeciwnie.

Polacy chcą postawić granicę między pracą a życiem osobistym

Aż 40,5% Polaków ma zamiar wyraźnie oddzielić pracę od życia osobistego. podobnie deklaruje tylko 20,8%. Francuzów i 32,2%. Niemców, a średnia wszystkich krajów to 33%. Prawie 18% naszych rodaków w związku z tym planuje zmienić pracę, a 20% ma zamiar skrócić swój czas pracy.

Co ciekawe, wiele osób, które pracują w domach, chce wyposażyć swoje przestrzenie w nowoczesne technologie i jest gotowych w nie sporo zainwestować. W pozostałych krajach Europejskich taką chęć wykazuje znacznie mniej osób. Może to jednak wynikać z tego, że pracodawca zapewnia im narzędzia pracy, które mogą wykorzystywać w swoim home office i nie mają potrzeby, by bardziej w nie inwestować.

– Niewątpliwie jednak Polacy jawią się jako szczególnie skłonni do podejmowania odważnych decyzji i aktywnych działań, aby poprawić równowagę między życiem prywatnym a zawodowym – podkreśla. – A do tego planują te działania na bardzo różnych frontach, od sięgania po nowoczesne technologie, po plany zmiany pracy lub świadome skracanie jej czasu. Widać, że polscy pracownicy są świadomi negatywnych zmian, jakie na ich pracy odcisnęła pandemia, i nie zamierzają łatwo się na nie godzić.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl