Czekają na opinie białostoczan ws. budżetu obywatelskiego. Powstała ankieta
W piątek (8.08) zacznie działać ankieta internetowa, w której białostoczanie mogą wyrazić swoje opinie na temat budżetu obywatelskiego i oczekiwań wobec niego.
Potrzebne są opinie mieszkańców na temat budżetu obywatelskiego i jasna informacja o oczekiwaniach wobec niego. Pomimo wcześniejszych deklaracji miasta, takich konsultacji w dwóch poprzednich edycjach nie było. Dlatego też powstała inicjatywa, by wśród białostoczan wykonać ankietę dotyczącą budżetu obywatelskiego 2016.
- Trzeba zrobić to teraz, bo potem będą wybory i należy założyć, że do stycznia nic się w tej sprawie nie będzie działo - wyjaśnia Maciej Biernacki, radny Platformy Obywatelskiej.
Jest on pomysłodawcą internetowej ankiety konsultacyjnej. Znajduje się ona na stronie www.bo.bialystok.pl. Ankieta działa w czwartek w wersji testowej. Oficjalnie będzie można wypełniać ją od piątku, przez miesiąc. Wydrukowaną można ewentualnie przynieść też do biura Platformy Obywatelskiej przy ul. Malmeda. Wszystkie ankiety zliczy firma zewnętrzna.
Wypełnienie internetowej ankiety trwa około minuty. Znajdują się w niej pytania np. dotyczące podziału środków pomiędzy projekty ogólnomiejskie i osiedlowe, bądź tego, czy z budżetu powinny być realizowane tylko inwestycje, czy też działania kulturalne.
- Chcielibyśmy zaprosić wszystkie organizacje, nawet polityczne, do wzięcia udziału w konsultacjach - mówił Biernacki.
Liczy, że organizacje udostępnią linki do ankiety na stronach internetowych, by jak największa liczba białostoczan ją wypełniła.
Zdaniem pomysłodawcy, podsumowanie ankiet jesienią pozwoli, by w styczniu-lutym została podjęta uchwała ws. budżetu obywatelskiego na 2016 r. Dzięki temu o projektach będzie można dyskutować już w lutym-marcu, tak by zgłoszone zostały sprawdzone w urzędzie jeszcze przed wakacjami.
Radny informował, że otrzymuje sygnały, iż potrzeba więcej czasu na zasięganie informacji u urzędników o szczegóły projektów. W tym roku, pomimo że była taka możliwość, to i tak ich znaczna część została odrzucona ze względów formalnych.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl