Uniwersytet w Białymstoku
W nadchodzącym roku akademickim na kandydatów czeka 4340 miejsc na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB). W ofercie największej podlaskiej uczelni jest w sumie 38 kierunków humanistycznych, społecznych oraz ścisłych i przyrodniczych.
- Tegoroczni maturzyści na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych mają do wyboru 33 kierunki. Warto pamiętać, że na kierunku filologia mogą wybierać spośród 10 modułów specjalizacyjnych z filologii obcych: angielskiej, francuskiej, rosyjskiej. Na studiach I stopnia oraz jednolitych magisterskich na przyszłych studentów czeka w sumie 2935 miejsc (2365 na studiach stacjonarnych oraz 570 na niestacjonarnych) - informuje rzecznik UwB, Katarzyna Dziedzik.
Z kolei kandydaci na studia II stopnia mogą na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych wybierać spośród 30 kierunków, przy czym na kierunku filologia do wyboru są 3 moduły specjalizacyjne: filologia angielska, filologia angielska z elementami translatoryki oraz filologia rosyjska – przekładoznawstwo.
Na studiach II stopnia UwB przygotował łącznie 1405 miejsc - 975 na studiach stacjonarnych i 430 na zaocznych.
Jeżeli chodzi o nowe kierunki UwB, zostały wprowadzone dwa przez:
Wydział Prawa UwB.
Politechnika Białostocka
Rozpoczęły się zapisy na 29 kierunków studiów I stopnia oraz 2 kierunki studiów II stopnia. Łącznie na kandydatów czeka 2326 miejsc, z czego 2251 to stacjonarne studia I stopnia.
W tym roku uczelnia podniosła limity miejsc na najpopularniejszych kierunkach studiów.
– Kierunki, na których zwiększamy liczbę przyjęć, a w konsekwencji studentów oraz absolwentów, można określić jako kierunki przyszłości. Kształcąc większą liczbę specjalistów w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych dostosowujemy się do potrzeb dynamicznego rozwoju gospodarki oraz społeczeństwa opartego na wiedzy. Jestem przekonany, że absolwenci automatyki i robotyki, mechatroniki, budownictwa oraz elektroniki i telekomunikacji znajdą w przyszłości ciekawą i dobrze płatną pracę, ponieważ są to perspektywiczne dziedziny gospodarki – wyjaśnia prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB.
Wśród kierunków, które co roku cieszą się popularnością jest Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. W tym roku przyjmie o 20 proc. więcej kandydatów. W zeszłym roku o przyjęcie ubiegało się tu blisko 400 osób.
Aż o 60 proc. wzrósł limit miejsc na zarządzaniu. Są to studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania, które od lat chętnie wybierane przez młodych ludzi. W zeszłym roku o jedno miejsce na tym kierunku starało się średnio 5 osób.
W tym roku Politechnika Białostocka przygotowała:
nowy, innowacyjny kierunek studiów.
Proces rekrutacji
Obie uczelnie są prowadzone przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Jeżeli chodzi o UwB zapisy podczas rekrutacji podstawowej na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie potrwają w tym roku do 7 lipca.
- Wyniki kandydaci poznają 16 lipca, w systemie IRK, i wtedy rozpocznie się przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych. W razie niewypełnienia limitów na poszczególnych kierunkach, kwalifikowane będą kolejne osoby z najwyższą liczbą punktów - przekazuje rzecznik UwB.
Natomiast kandydaci na studia II stacjonarne stopnia mają czas na rejestrację do 25 lipca. Wyniki ich postępowania rekrutacyjnego zostaną ogłoszone 30 lipca.
Do 6 sierpnia potrwa rejestracja w Filii UwB w Wilnie. Tamtejszy Wydział Ekonomiczno-Informatyczny oferuje 3 kierunki na studiach stacjonarnych: ekonomię, europeistykę oraz informatykę. Ogłoszenie wyników w ramach rekrutacji podstawowej zaplanowane jest na 9 sierpnia. Zapisy na studnia niestacjonarne potrwają na UwB do 16 września.
Jeżeli chodzi o Politechnikę,
harmonogram znajduje się tutaj.