Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie OLX obecnie pracownicy szukając pracy zwracają przede wszystkim uwagę na to, czy oferuje on umowę o pracę. Im pracownik jest bardziej wykwalifikowany, tym ta kwestia staje się istotniejsza Możliwość samozatrudnienia rozważają najczęściej osoby zatrudnione w strukturach menedżerskich.
Pandemia znacznie zmieniła wymagania Polaków odnośnie pracy. Bardzo ważna stała się dla nich możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie. Dużo więcej mówi się też o elastycznym czasie pracy. O elastyczności miej mówią pracownicy fizyczni.
Gdzie Polacy szukają pracy?
Szukając nowego zatrudnienia większość Polaków przegląda serwisy ogłoszeniowe. Zaledwie co trzeci ankietowany przyznał, że samodzielnie przegląda strony internetowe potencjalnych pracodawców. Tyle samo zdecydowałoby się na odwiedzenie Urzędu Pracy. Wiele osób stara się znaleźć zatrudnienie przy pomocy znajomych oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych (około 50%).
Zdaniem analityków najskuteczniej szukają pracy ci kandydaci, którzy zawężą obszar swoich poszukiwań i wskażą poza nazwą stanowiska czy zawodu miasto, w którym rozważają zatrudnienie. Jak wynika z ich obserwacji zainteresowani, którzy podali na stronie nazwę miejscowości, dwukrotnie częściej aplikują w odpowiedzi na ogłoszenia. Co ciekawe zalecają, by poszukując pracy w największych miastach w Polsce, zawęzić obszar poszukiwania również do konkretnej dzielnicy.
Ważne są też zarobki
Czterech na pięciu ankietowanych podkreśla, że bardzo ważne są dla nich zarobki. Dlatego dobrze jest, jeśli pracodawcy podają przynajmniej widełki, ile mogą zarobić osoby zatrudnione. To właśnie kwestia wynagrodzenia sprawia, że wiele osób podejmuje decyzję czy chce aplikować do danej firmy. Są też osoby, które z zasady nie wysyłają swoich zgłoszeń do pracodawcy, który nie podaje, ile jest w stanie zapłacić pracownikowi. Co ciekawe, jak zauważają eksperci, wzmianki o zarobkach najczęściej nie ma w ogłoszeniach, w których wynagrodzenie jest niewielkie – oscyluje w okolicach minimalnej krajowej. Można podejrzewać, że pracodawca obawia się w tym przypadku małą liczbą chętnych. Analitycy są jednak zdania, że zawsze lepiej podać stawkę, żeby szukający pracy świadomie aplikowali na konkretne stanowisko.
W jakich zawodach można najwięcej zarobić? Przeglądając różne serwisy ogłoszeniowe można zauważyć, że najwyższe oferty dotyczą branży IT (nie tylko programistów). W niektórych ogłoszeniach, zazwyczaj dużych firm, pokazane są ścieżki rozwoju, a wraz z nimi opisane są możliwości awansu i wyższych zarobków.
Wiele różnych ofert pracy jest też dostępnych na BialystokOnline:
Szukam Pracownika