Czas na zmianę opon
Październik to miesiąc, który powoli wprowadza nas w mroźne klimaty. Jest to też moment, kiedy kierowcy mają obowiązek zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem auta do zimy. Letnie opony wraz z końcem tego miesiąca powinny pójść w odstawkę.
pixabay.com
Wielu zmotoryzowanych użytkowników dróg zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas na zmianę opon z letnich na zimowe. Spore grono kierowców za rozsądną datę uważa 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Jest to jak najbardziej prawidłowe myślenie, gdyż po tym czasie już tylko sporadycznie jesteśmy świadkami temperatur zbliżających się do dziesięciu kresek powyżej zera, a przy tym to także moment, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki, a nawet opady śniegu.
Dodatkowo przełom października i listopada jest newralgicznym okresem na polskich drogach. Dochodzi wtedy do zwiększonej liczby wypadków spowodowanych wzmożonym ruchem osób udających się na cmentarze. Aby poprawić poziom bezpieczeństwa - swojego i innych użytkowników dróg - warto wymienić ogumienie jeszcze przed tym świętem.
Plusy opon zimowych
W chłodne dni opony zimowe zapewniają na drodze lepszą przyczepność. Są zrobione z innej twardości gumy niż opony letnie, dzięki czemu auto pewniej trzyma się jezdni. Dodatkowo posiadają większy bieżnik, który pomaga odprowadzać śnieg i deszcz, a także nie wpadają w tak duży poślizg na oblodzonej nawierzchni.
Głębokość bieżnika i ceny ogumienia
Według polskich przepisów, minimalna głębokość bieżnika w oponie może wynosić 1,6 mm. Oczywiście opona w takim stanie, mimo że według prawa jest dozwolona, nie zapewni na drodze odpowiedniego bezpieczeństwa. Według specjalistów ogumienie zdecydowanie słabiej spisuje się na jezdni w momencie, gdy głębokość bieżnika wynosi 4 mm. A takie właśnie opony często kupujemy jako używane. Jeśli decydujemy się więc na używki, warto, aby miały ono bieżnik o głębokości przynajmniej 5 mm.
Kwoty, jakie trzeba zapłacić za nowe opony, są podobne w całym kraju. Różnią się za to ceny ogumienia używanego. W woj. podlaskim kosztuje ono średnio 70 zł. Wymiana opon waha się w przedziale od 20 do nawet 50 zł. Mowa tu o tradycyjnym rozmiarze kół. Wymiana tych większych i nietypowych jest odpowiednio droższa.
Warto jednak pamiętać, że zmiana ogumienia na zimowe nie wymaga wizyty w renomowanym warsztacie. Jest to czynność bardzo prosta i nawet mniej znany mechanik czy wulkanizator wykona ją z podobnym skutkiem, a kwota, jaką sobie zażyczy za usługę, będzie na pewno niższa.
Rafał Żuk
24@bialystokonline.pl