Aktualności

Wróć

Cudzoziemcy ostatni dzień mogą składać wniosek o abolicję

2012-07-02 00:00:00
Do tej pory do wojewody podlaskiego wpłynęło 141 wniosków o abolicję. Wydano już 40 decyzji pozytywnych i 16 negatywnych (osoby nie spełniały warunków abolicyjnych). 39 spraw przekazano innym wojewodom.
sxc.hu
- Od początku trwania abolicji staraliśmy się, dotrzeć z informacją do jak najszerszej grupy cudzoziemców, pomagaliśmy wypełniać wnioski, robiliśmy wszystko, by cudzoziemcy byli obsługiwani szybko i sprawnie - mówi wojewoda podlaski, Maciej Żywno. - Cieszę, że sporo osób z tej szansy skorzystało, tych którzy jeszcze się wahają zapraszam do urzędu w poniedziałek - dodaje.

2 lipca będzie ostatnim dniem składania wniosków o abolicję. W naszym województwie już najwięcej wpłynęło ich od obywateli Bangladeszu (32), Rosjan (27) i Ormian (16).

W ramach akcji abolicyjnej cudzoziemcy w całej Polsce złożyli 8377 wniosków. Najczęściej o abolicję wnioskowali mieszkańcy Wietnamu (1977). Wpłynęło także 1839 podań od obywateli Ukrainy i 1277 od obywateli Pakistanu. Najwięcej wniosków w skali kraju - 6496 - nielegalnie przebywający cudzoziemcy złożyli do wojewody mazowieckiego, który wydał już 1654 pozytywnych decyzji.

- Cieszy nie tyle liczba złożonych wniosków, co decyzji pozytywnych. Teraz czas, by umożliwić pozostałym cudzoziemcom legalizację swojego pobytu w trybie systemowym, na łatwiejszych warunkach. Czas na nową ustawę o cudzoziemcach, której wejścia w życie spodziewamy się w styczniu 2013 roku - powiedział Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski, do czasu wydania ostatecznej decyzji przebywają w Polsce legalnie, z pełnią praw socjalnych i pracowniczych. Ci, którzy wniosą o abolicję i otrzymają pozytywną decyzję, mogą podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia, które będzie wymagane tylko w przypadku umów zlecenia czy o dzieło. Wszyscy, którzy zalegalizują swój pobyt w trybie abolicji, będą mogli także składać wizyty w krajach pochodzenia bez obawy o możliwość powrotu do Polski. Ich dane zostaną także wykreślenie z wykazu cudzoziemców niepożądanych w kraju. Po upływie ważności decyzji abolicyjnej, w celu przedłużenia legalnego pobytu, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu jego legalizacji.

Ustawa abolicyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. do 2 lipca 2012 r. Obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 roku. Abolicja obejmuje także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl