Zdrowie

Wróć

COVID-19 w Podlaskiem. Punkty testowania bez kolejek

2021-04-08 16:01:11
Minionej doby w Białymstoku wykonano niespełna 400 testów na koronawirusa. Najwięcej w całym regionie. Punkty testowania nie pękają w szwach. W regionie wykorzystuje się tylko połowę ich możliwości.
BCO
U nas na spokojnie, bez kolejek

W punktach szczepiennych dużo się dzieje. Jedna osoba wchodzi, druga wychodzi. Z kolei w punktach testowania w naszym regionie jest dosyć spokojnie. W przeciwieństwie np. do tego, co dzieje się w zachodnich województwach. Tam punkty testowania, po świąteczniej przerwie, przeżywają prawdziwe oblężenie. Zgłaszają się do nich głównie osoby, które chcą wyjechać za granicę do pracy.

- Test pod kątem COVID-19 w naszym województwie można wykonać na bieżąco. Obłożenie punktów w całym województwie wynosi 56% - mówi Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Na bieżąco monitorujemy, czy liczba punktów jest wystarczająca, by nie tworzyły się kolejki - dodaje.

Punkty ustalają z każdym pacjentem dzień i godzinę pobrania wymazu. Medycy podkreślają, że bardzo ważne jest, by pacjenci zgłaszali się punktualnie na ustaloną godzinę a nie dużo wcześniej. Pozwoli to uniknąć tworzenia kolejek.

Najwięcej testów w Białymstoku

W środę (7.04) w Białymstoku pobrano 389 próbek, a w pozostałych częściach województwa 418, czyli w sumie wykonano 807 wymazów.

Osoba, który podejrzewa u siebie zakażenie COVID-19, powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który - jeśli będą przesłanki medyczne - wystawi skierowanie na test.

Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może także wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

- Pacjent może również otrzymać skierowanie na test na koronawirusa przez internet. W tym celu należy wypełnić prosty formularz kwalifikacyjny. Jeśli system zakwalifikuje pacjenta do testu, może on wybrać dwie możliwości zapisu: poprzez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem - przypomina Beata Leszczyńska.

Po wystawieniu zlecenia na test, zainteresowana nim osoba otrzymuje SMS z propozycją miejsca i godziny wykonania wymazu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to propozycja. Należy zadzwonić do wybranego punktu wymazowego, np. najbliżej miejsca zamieszkania i zapisać się na konkretny dzień i godzinę.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl