Zdrowie

Wróć

COVID-19. Odczyny poszczepienne w województwie podlaskim. 2 osoby zmarły

2021-05-12 13:08:17
W większości przypadków najczęściej występującym problemem zdrowotnym po zaszczepieniu przeciw COVID-19 są w naszym regionie zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Niestety odnotowano też dwa zgony i kilka poważnych hospitalizacji.
pixabay.com
Jak wynika z oficjalnego, rządowego raportu dotyczącego niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), pojawiających się po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19, od pierwszego dnia szczepienia, czyli od 27 grudnia 2020 r. do 10 maja 2021 r., do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 7789 takich zdarzeń.

Jak sytuacja wygląda w naszym województwie?

Styczeń bez hospitalizacji

W styczniu u 6 białostoczanek wystąpiło zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Ten sam problem pojawił się u dwóch mieszkanek powiatu bielskiego, a także pań z powiatów: augustowskiego, monieckiego, sejneńskiego i zambrowskiego. W styczniu zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia zgłosił także mężczyzna z powiatu hajnowskiego.

Z większymi komplikacjami pod koniec pierwszego miesiąca tego roku zmagała się kobieta z powiatu monieckiego. Odnotowano u niej laryngospazm (odruchowy skurcz krtani), reakcję astmatyczną, epizod hypotonicznohyporeaktywny (zaburzenia świadomości). Chora nie była hospitalizowana.

Pod koniec stycznia nie najlepiej czuły się także 2 białostoczanki. Pierwsza z nich nie trafiła do szpitala, dokuczały jej uczucie gorąca, suchość w ustach, tachykardia (zaburzenie rytmu pracy serca) i zawroty głowy. Druga z kobiet także nie znalazła się w szpitalu. Zmagała się z afazją motoryczną (utrata zdolności mówienia), która utrzymywała się przez około 4-5 godzin po szczepieniu przeciw COVID-19. Chora zachowała pełną świadomość, a dolegliwości stopniowo, samoistnie ustąpiły. Pani narzekała także na uczucie mrowienia twarzy.

Luty - najwięcej NOP u białostoczanek

W lutym zaczerwienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia dotyczyły 22 mieszkanek Białegostoku i 6 mężczyzn ze stolicy Podlasia. Ten sam NOP pojawił się u 4 mieszkanek powiatu białostockiego, 4 kobiet z Łomży, 3 pań z powiatu łomżyńskiego, kobiety z powiatu wysokomazowieckiego, 3 kobiet z powiatu sejneńskiego, kobiety z powiatu zambrowskiego, kobiety z Suwałk, kobiety z powiatu siemiatyckiego.

Gorzej poczuła się mieszkanka powiatu sokólskiego, u której wystąpił nasilony odczyn w miejscu wstrzyknięcia wykraczający poza najbliższy staw, bolesność i powiększenie regionalnych węzłów chłonnych, silne bóle głowy połączone ze światłowstrętem. Chora nie była hospitalizowana.

Z kolei pod koniec lutego u białostoczanina, który także nie trafił do szpitala, odnotowano odczyn w miejscu wstrzyknięcia (3-5 cm), nasilenie duszności, płytki oddech, bóle mięśniowe, ból w okolicy pępka, szum w głowie i ból głowy.

Marzec - 2 zgony

W marcu najczęściej występujący NOP, czyli zaczerwienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia, pojawił się u mieszkanek powiatów: monieckiego, białostockiego (2), sejneńskiego, kolneńskiego, augustowskiego, zambrowskiego (2), hajnowskiego, wysokomazowieckiego oraz Łomży (3) i Białegostoku (4), a także u 3 mężczyzn z Białegostoku.

Niestety 12 marca mieszkaniec stolicy Podlasia dostał udaru mózgu w drugiej dobie po szczepieniu i zmarł w siódmej dobie po szczepieniu. Z kolei 14 marca zmarł mężczyzna z powiatu białostockiego, z powodu niewydolności nerek i niewydolności oddechowej.

Kwiecień - wstrząs anafilaktyczny u pacjentki z powiatu białostockiego

W kwietniu zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia dotyczyły mężczyzn z powiatów: suwalskiego, sejneńskiego (5) i z Białegostoku (4) oraz kobiet powiatów: białostockiego (3), bielskiego, sejneńskiego (2) i z Białegostoku (5).

W połowie kwietnia hospitalizowana była pacjentka z powiatu białostockiego. Wszystko z powodu wstrząsu anafilaktycznego, słodkiego smaku w ustach i zaburzeń świadomości.

Pod koniec kwietnia do szpitala przyjęta została także kobieta z powiatu augustowskiego. Miała duszności w przebiegu zatoru tętnicy płucnej. W tym samym czasie mężczyzna z powiatu białostockiego, który nie wymagał hospitalizacji, skarżył się na ból ręki, temperaturę w wysokości 38,4 oraz obrzęk języka i krtani.

Maj - utrata przytomności i zmiany zmiany zakrzepowo-zatorowe w palcu

W maju zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia odnotowano u mężczyzny z powiatu bielskiego oraz kobiet z powiatów: sejneńskiego, bielskiego, białostockiego i z Łomży.

Na początku maja do szpitala trafiła nieprzytomna białostoczanka ze wstrząsem anafilaktycznym. Niemal w tym samym czasie inna białostoczanka, po ok. 15 minutach od przyjęcia szczepionki, straciła przytomność i miała drgawki. Musiała być hospitalizowana. Do szpitala trafiła też kobieta z Łomży ze zmianami zakrzepowo-zatorowymi w naczyniach palca w lewej dłoni.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl